Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Siseministrit oodatakse kohtusse 13. detsembril andmaks vastuseid meeleavalduste keelustamise kohta Tõnismäel Tallinnas
Eile  toimusid Tallinnas kaks kohtuistungit mis olid mõlemad seotud siseminister Kalle Laaneti maikuu lõpus langetatud otsusega sulgeda Tõnismäe väljak Tallinnas meeleavaldajatele. Politsei valvas ohutsooniks kuulutatud ala nn. "sõdur-vabastaja" monumendi ümber neli ja pool kuud, kuni siseminister 9. oktoobril oma vastava esildise tühistas.

Ettevõtja Jüri Estam, keda politsei pidas 27. mail kinni kui viimane üritas eesti lipuga Tõnismäe monumendi juurde minna, on vaidlustanud Tallinna Halduskohtus Kalle Laaneti meeleavaldusi keelustanud esildise legaalsuse. Sellele lisaks esitas Estam Harju Maakohtule taotluse lõpetada väärteomenetlus mis tulenes politseiniku korralduse eiramisest Tallinnas Tõnismäel. Tegelikult on kaks kohtuasja omavahel seotud. Kui üks kohus peaks otsustama, et siseministri esildis oli algusest peale õigustühine, ei oma sellele tuginevad politseinike korraldused samuti seaduse jõudu. Sellisel juhul tuleb tühistada Jüri Estamile määratud trahv.

Mõlemad tänased istungid olid peamiselt protseduurilised, s.t. kaebuste sisu arutamiseni ei jõutud. Harju Maakohtus toimunud istungil otsustas kohtunik, et lubab mõlemal poolel - nii politseinikust väärteo menetlejal kui kaebuse esitajal - kutsuda järgmiseks istungiks kohtusse tunnistajad.

Harju Maakohtu kohtunik teatas Jüri Estamile ja tema kaitsjale Allen-Illimar Putnikule, et kohus ei ole suuteline tuvastama tundmatut isikut, kes Estamit 27. mail Tõnismäel kinni pidas, kes jagas sündmuspaigal korraldusi vormiriietuses politseinikele, ja kelle korraldusel ekipaaz kohale kutsuti Estami toimetamiseks ülekuulamisele. Kohtul puuduvad nimelt vahendid ja võimalused selgitamaks kes Jüri Estamit kinni pidanud riigiametnik oli. Väärteo toimepanemises süüdistatud Estam kinnitab, et teiste politseinikega tema Tõnismäel sisuliselt ei suhelnud, kui kõnesolev siiani veel tuvastamata meessoost isik välja arvata. Selle tundmatu tumeda peaga eesti keelt puhtalt rääkinud noore funktsionäri ütelused oleksid aga olulised kaebuse esitanud Estamile. Kohus andis nõusoleku, et kui Jüri Estamil ja ta kaitsjal õnnestub isiklike vahenditega välja selgitada, kellega "müstilise mehe" näol tegemist oli, tohib seda isikut kohtusse kutsuda tunnistusi andma. Jüri Estam ütleb ise, et ei oska ette kujutada kohtu toimumist ega faktide tuvastamist selle siaani tundmatu riigiametniku osalemiseta.

Kohtuistung Harju Maakohtus toimus kohtuniku kabinetis ja selle tõttu kohtumaja koridori ootama jäänud publik seda jälgida ei saanud. Ka ei peetud võimalikuks kohtuistungi helilindistamist kaebuse esitaja poolt.

Politseitöötaja Evelin Pajula ütles kohtus, et ei tea, kui kaugele on jõudnud politsei sisejuurdlus tuvastamaks, kas avalikkusele tundmatu tumeda peaga riigiametnik sooritas kuriteo, kui ta 27. mail Tõnismäel Jüri Estamilt riigilipu kiskus.

Järgmiseks Harju Maakohtus toimuva istungi kuupäevaks määrati 9. november, kell 10.00 kohtusaalis 403.

Tänastest istungeist teine toimus Tallinna Halduskohtus, kus Jüri Estam taotleb Kalle Laaneti meeleavaldusi Tõnismäel keelustanud esildise tühistamist. Ka see istung oli suurelt osalt protseduuriliste küsimustega tegelev. Kohtunik Hurma Kiviloo otsustas rahuldada kaitsja taotlus kutsuda järgmiseks istungiks 13. detsembril kell 10.00 kohtusse küsimustele vastama siseminister Kalle Laaneti. Alternatiivseks kuupäevaks määrati 19. detsember.

Jüri Estam
24 Oktoober 2006
  Kommentaarid