Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Saks: majanduslangus võib tekitada rahvuste vahelisi pingeid
Katrin Saks märkis Euroopa Parlamendi täiskogu tulisel rahvus-, etniliste ja sisserändajatest vähemuste kaitset puudutaval debatil, et majandussurutise foonil on märke suhtumise muutusest uusmigrantidesse mitmel pool Euroopas.

"Näiteks Itaalias on teravalt tõstatunud rumeenlaste ning Inglismaal Ida-Euroopast pärit tööjõu küsimus. Tegemist on erakordselt emotsionaalse ja aktuaalse teemaga, mis puudutab kõiki liikmesriike," rõhutas Saks oma sõnavõtus.

Saks seisis vastu osade kolleegide süüdistustele justkui oleks 2004. aasta laienemisega vähemustesse puutuvad probleemid Euroopa Liidus süvenenud. "Keeleline ja kultuuriline mitmekesisus, mida me hindame kui Euroopa Liidu rikkust, muutub sageli probleemiks liikmesriikide tasemel. Eriti piirkondades, kus ajaloo keerdkäikude tõttu on piirid muutunud," nentis Saks.

Euroopa Komisjoni esindaja meenutas oma sõnavõtus, et vähemustega seotud küsimused tuleb lahendada liikmesriikides ning riigi kohustused on erinevad tulenevalt sellest, kas tegu on traditsioonilise vähemuse või uusmigrantidega.

Saks hoiatas kolleege ka topeltstandardite eest. "Kui meilt eeldati Euroopa Liiduga liitumisel mitmete vähemuste kaitsele suunatud nõudmiste täitmist, siis samas sulgevad vanad liikmesriigid enda koduõuel samade nõudmiste ees silmad, näiteks mis puudutab vähemuste õigust emakeelsele haridusele või nende kultuurilisi õigusi," ütles Euroopa Parlamendi liige. Siinkohal peab parlamendisaadik oluliseks Lissaboni leppe jõustumist, sest tegu on esimese Euroopa Liidu dokumendiga, mis käsitleb vähemuste teemat liidu tasandil.

Vähemuste teema leidis kajastust ka debatile järgnenud arutelul, kus räägiti Läti kodakondsuseta isikute valimisõigusest kohalike valimiste kontekstis.
05 Veebruar 2009
  Kommentaarid