Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Mustlasjõuk mõrvas Ungaris ühe tippkäsipalluri ja haavas raskelt kahte
Rumeeniast ja Serbiast on oodata relvastatud rühmade kättemaksuretke Ungari mustlaste vastu

Suur, umbes 25-liikmeline mustlasjõuk pussitas laupäeva, 7. veebruari õhtul surnuks Rumeenia meeste käsipallikoondise tähtmängija, Marian Cosma ning haavas rängalt üht Serbia ja üht Horvaatia käsipallurit.

Kuritegu leidis aset Kesk-Ungaris paiknevas Tartu sõpruslinnas – Veszprémis. Kohaliku käsipalliklubi liikmed olid läinud ühte restorani tähistama ühe mängija lapse sündi. Ühtäkki sisenes söögikohta peaaegu kolmekümnemeheline mustlaste jõuk, kel tekkis oma väljakutsuva käitumise tõttu kiiresti tüli baaridaamiga. Jõuguliikmed võtsid baaridaamil peast kinni ja virutasid nii kõvasti vastu baariletti, et naise lõualuu murdus. Käsipallurid astusid rünnatu kaitseks välja, mispeale tiris kuus-seitse jõuguliiget peamise korralekutsuja, Marian Cosma söögikohast välja ja lõi tollele kolm korda pussiga südamesse. Kaasmängijale appirutanud väravavaht Ivan Pešicile (Horvaatia) löödi nuga neeru, serblasest väljakumängija ˇarko Šešumil purustati toore peksu tulemusena aga sarnaluu. (Pešic on Horvaatia, Šešum aga Serbia koondislane.)

Pähepekstud Šešum sai ränki kolju- ja silmavigastusi ning kaotas meelemärkuse. Pešici neer sai aga noalöögist niivõrd kannatada, et arstidel tuli see kiiresti eemaldada. Cosma suri juba enne haiglasse jõudmist, kiirabiautos.

Mustlasjõugu veretöö tekitas pahameeletormi nii Ungaris, Rumeenias, Serbias kui Horvaatias. Elanike mustlastevastast omakohtulainet pelgavad Ungari võimud andsid politseile käsu vahistada Veszprémi-kuriteos kahtlustatavad kiiremas korras. Ungari Mustlaste Omavalitsus teatas samadel põhjustel, et mõistab Veszprémis toimunu karmilt hukka ja kutsus kuriteo toimepanijaid endid nii ruttu üles andma kui võimalik.

Ungari ajakirjanduses avaldatud andmetel oli põhipussitajaks kaks meest – Iván Szojka ja Sándor Raffael. Mõlemad kuuluvad mustlasjõuku, kes kohalike elanike teatel hoiab ümbruskonda juba tükk aega hirmu all.

Raffael ja kolmas kahtlusalune, keegi G. N. vahistati pühapäeval, kui nad katsusid ületada Ungari-Austria piiri.

Ungari päevalehe „Magyar Nemzet" teatel võttis Rumeenia spordilehe „Prosport" toimetus ühendust ˇarko Šešumi isaga – Serbia suurima turvafirma omanikuga – ning sai tollelt teada, et serblased ei kavatse asja niisama jätta. Šešum vanem teatas, et kavatseb umbes kolmesaja mehe eesotsas minna Ungarisse, mõrvatöö toimepannud mustlastele kätte maksma. Väärib märkimist, et Šešum vanema alluvate hulgas on arvukalt neidki, kes 1990-ndatel võitlesid Jugoslaavia kodusõjas (kuri)kuulsa sõjapealik Arkani juhtimise all.

„Interneti-uudised räägivad sellest, et Rumeeniast ja Serbiast valmistuvad Ungarisse tulema relvastatud rühmad," ütles „Magyar Nemzetile" Ungari Mustlaste Omavalitsuse aseesimees, János Kozák.

Ungari avalikkuses tekitab suurimat pahameelt aga see, et võimud katsuvad mustlaste erakordset suurt osakaalu kurjategijate hulgas juba aastaid pisendada või lausa maha vaikida. 2009. aasta jaanuari lõpus, veebruari alguses 9oli Ungaris üheks enam meelierutavaks teemaks siseminister Tibor Draskovicsi otsus vallandada oma ametist Kirde-Ungaris asuva Miskolci linna politseiülem pelgalt sel põhjusel, et too oli julenud avalikult mainida politseistatistikas kajastuvat fakti – mustlasi on kurjategijate seas erakordselt palju. Pahameeletorm osutus aga nii suureks ja laienes valitsuserakonna, Ungari Sotsialistliku Partei juhtkondagi, et juba järgmisel päeval pärast politseiülema vallandamist oli Draskovics sunnitud vallandatu tööle ennistama.


Tõnu Kalvet
Budapest - Tallinn
10 Veebruar 2009
  Kommentaarid