Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

ERL: omavalitsuste tulubaasi lisakärbe tähendab nende suutlikkuse lõhkumist
Täna, 11. veebruaril võttis Eestimaa Rahvaliidu (ERL) juhatus vastu avalduse, milles nõuab valitsusliidult valdade ja linnade põhiseaduslike ning Euroopa Omavalitsuste Hartast tulenevate õiguste ja iseseisvuse austamist, samuti omavalitsuste tulubaasi kui omavalitsuste iseseisvuse aluse lõhkumise lõpetamist.

Rahvaliidu juhatus leiab, et eelarveaasta keskel tehtav kärbe on kohalike omavalitsuste põhiseaduslike õiguste ja iseseisvuse jäme rikkumine. Seda lisaks juba tehtud miljardilisele kärpele kehtivas 2009. aasta riigieelarves.

„Praeguses õigusruumis on riik seadustanud omavalitsustele garantii, et pärast aastaeelarvete vastu võtmist reegleid ei muudeta,” ütles Eestimaa Rahvaliidu esimees Karel Rüütli. Ta lisas, et praegune valitsuskoalitsioon on hakanud seda garantiid rikkuma.

Tulumaksuseadus koos maamaksuga on omavalitsuste iseseisva eelarve alus, linnade ja valdade põhiseaduslike ülesannete täitmise baas ja nurgakivi ühtaegu. Praegune tulumaksumäär on pikkade vaidluste ja arutelude tulemus.

Rahvaliidu juhatus leiab, et olukorras, kus riigieelarvega samasuguses kriisis on ka kohalikud eelarved, on kohalike omavalitsuste tulubaasi vähendamine mitte ainult ebaseaduslik, vaid ka sisuliselt ebaõiglane ja ülekohtune. Valitsus on deklareerinud, et makse ei tõsteta, valitsus ei kavatse ka langetada ühtki riigieelarvesse laekuvat maksu, samas soovib valitsus tervenisti 7% omavalitsustele laekuvast tulumaksust võtta riigieelarvesse, n-ö poole mängu pealt reegleid muuta.

Tulumaksulaekumise juba alanud ja prognoositav vähenemine toimub samas proportsioonis üldiste maksutulude vähenemisega. Samas, ka omavalitsuste tasandusfondi eraldis on juba kaks aastat külmutatud ning riigieelarvelisi haridus- ja kultuuriobjektide investeeringutoetusi peaaegu ei ole enam.

Rahvaliidu juhatuse hinnangul ei ole selles olukorras võimalik juba vastuvõetud (paastu)eelarveid täita ning muutub võimatuks katta valdade ja linnade omaosalus juba lepingute alusel käimasolevates europrojektides. Kas valitsus tõesti soovib linnu ja valdu millegi eest karistada? Kas omavalitsusi teadlikult pankrotiohtu seades loodetakse nad kiirkorras ja ülepeakaela liituma sundida? Kas see oleks riigimehelik eesmärk?


Manuela Pihlap
11 Veebruar 2009
  Kommentaarid