Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Mänd: valitsuse esitatud lisaeelarve ei vääri usaldust
Riigikogu Eestimaa Rahvaliidu fraktsioon ei pea õigeks riigi lisaeelarve seaduse muutmise sidumist usaldushääletusega, kuna selliselt võetakse opositsioonil kaasarääkimise võimalus. Rahvaliit ei saa usaldada valitsust, kes esitas ebapiisava kärpekava, jättes koostamata pikaajalise majanduse elavdamise paketi.

Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimehe Tarmo Männi sõnul on arusaamatu, miks eelarve kärpeid ei tehtud eelmisel aastal enne 2009. aasta riigieelarve vastu võtmist, mil oli teada uus majandusprognoos ja võimaliku puudujäägi suurus. „Kahjuks mõistab valitsus asja tõsidust pooleaastases nihkes, mille tagajärjel kannatab riik ja rahvas,” ütles Mänd. Ta avaldas arvamust, et 8 miljardiline kärbe ei ole piisav, vaid lisada tuleks vähemasti 4–5 miljardit.

Rahvaliidu hinnangul ei piisa sellest, et valitsus esitab Riigikogule pelgalt kärpekava. „Kui sügavale kriisi peame langema, et valitsus paneks lauale tervikpaketi majanduse elavdamiseks ja inimeste toimetulekuvõime tagamiseks,” märkis Mänd, lisades, et kärped on vaid üks osa finantskriisist väljatuleku abinõudest ning palju olulisem küsimus on selles, kust tulevad uued eelarvetulud.

Mänd rõhutas, et kriisist väljatulek peab olema kõigi erakondade ühine eesmärk. „Praegu on viimane aeg valitsusel esitada terviklik majanduse elavdamise kava ning asuda koostööle ja lõpetada päevapoliitiliste punktide kogumine,” lisas ta.

Rahvaliidu hinnangul räägiti eelarvekärbete tegemisel solidaarsusest, kuid tegelikkuses eelistati ühte sihtgruppi teisele. „Omavalitsustele eraldatava tulumaksu osa vähendamine seab ohtu lapsed, eakad ja lasterikkad pered. Lisaks sellele vähendati kavandatava pensioni tõusu,” sõnas Mänd.

Eestimaa Rahvaliit peab kahetsusväärseks, et peaminister Andrus Ansip tegeleb püüdlikult süüdlase otsimisega selle asemel, et teha erakondade ülest koostööd. Peaminister eksitab avalikkust väites, et Rahvaliit oli reservide kogumise vastu ning soovis võtta laenu jooksvateks kulutusteks. Rahvaliit on alati seisnud selle eest, et headel aegadel kasvatataks reserve, mida Rahvaliidu rahandusminister ka tegi. Laenu võtmist on erakond pidanud vajalikuks vaid suurte investeeringute teostamiseks.


Manuela Pihlap
18 Veebruar 2009
  Kommentaarid