Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Kommentaar: tööstusettevõtete toodang langes ligi kolmandiku
Töötleva tööstuse ettevõtted tootsid jaanuaris 31% vähem kui aasta varem samal ajal, tööpäevade erinevust arvestades ulatus langus 29%ni. Nii selgub Statistikaameti andmetest.

Nõudluse vähenemine nii sise- kui välisturul on mõjutanud praktiliselt kogu majandust ja kõiki tööstusharusid. Müük kodumaisele turule ja eksport kukkusid võrdselt aastaga ligi 30%.

Toiduainetööstus on majanduslangusest veidi vähem mõjutatud, kuid ka selles harus jäi tootmismaht jaanuaris aastatagusele tasemele ligi kümnendiku võrra alla. Suurenes piimatootmine (8%), samas aasta tagasi pärssis tugevasti tarbimist ja tootmist hüppeline hinnatõus. Mõningal määral vähenes tootmine lihatööstustes (-6%), teistes suuremates toiduainetööstuse allharudes oli langus sügavam.

Muudest tööstusharudest suurenes tootmine vaid farmaatsiatoodete tootmises, kuid tegemist on üsna väikese tööstusharuga. Suuremates harudes nagu puidutööstus, keemiatööstus, kummi- ja plastitööstus, ehitusmaterjalide tootmine, metalltoodete tootmine, masinatööstus, vähenes toodang 2008. aasta jaanuariga võrreldes suurusjärgus 30-40%. Mõnevõrra paremas seisus olid peamiselt ekspordile orienteerunud elektroonika-, optika- ja elektriseadmete tootjad, ent ka nemad pole üldisest nõudluse langusest pääsenud.

Ettevõtjate hinnangud praegusele olukorrale ja tulevikuväljavaadetele olid aasta alguses valdavalt negatiivsed. Peamiseks probleemiks on endiselt vähene nõudlus. Eesti Konjunktuuriinstituudi küsitluse põhjal oli tööstusettevõtetel tellimusi tugevasti alla tavapärase taseme, seda nii sise- kui välisturul. Kui aasta alguses oodatakse tavaliselt sesoonsusest tulenevalt tootmismahtude kasvu, siis sel aastal on veel jätkuvalt ülekaalus toodangu vähenemist prognoosivad ettevõtjad. Kehv olukord kandub edasi tööturule ning paneb olulise surve alla ka hinnad. Müügihindade langust lähikuudel ootas rekordilisel suur osa ettevõtetest. Taoline olukord valitseb kõigis tööstusharudes.


Heli Lehtsaar
03 Märts 2009
  Kommentaarid