Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Klassikaraadio ja ETV tähistavad homme kuulsa koorilaulu 65. sünnipäeva
Klassikaraadio eetris kõlavad 4. märtsil terve päeva jooksul Gustav Ernesaksa laulu “Mu isamaa on minu arm” salvestised Eesti Raadio arhiivist.

Teiste seas saab kuulata, kuidas maestro Gustav Ernesaksa dirigeerimisel laulavad 1969. aastal Eesti NSV Vabariiklik Koorijuhtide Segakoor ning 1965. aastal XVI üldlaulupeo ühendkoor. Kokku kõlab populaarne koorilaul Klassikaraadios 4. märtsil 14 korda. Salvestistest kõige uuem on tehtud Tallinna Lauluväljakul 19. augustil 2008 Öölaulupeolt "Märkamisaeg". Lisaks saab Klassikaraadiost kell 13.05 kuulata muusikateadlase Tiia Järgi kommentaari laulu osast Ernesaksa loomingus ja Eesti muusikaloos. Saade Ernesaksa juubelisarjast "Laulutaadi pärand" on eetris kell 21.

Eesti Televisioon näitab homme, 4. märtsil Terevisioonis ja õhtul kell 20.55 laulu salvestust 1990. aasta üldlaulupeost, mil viimast korda dirigeeris Ernesaks kõikide laulupidude lõpulugu.

Gustav Ernesaks komponeeris laulu 4. märtsil 1944. aastal ja esiettekanne toimus sama aasta 21. juulil Leningradis. Laul, mis on saanud eesti vabadusliikumise sümboliks, sündis Moskvas Eesti esinduses, kus helilooja ootas kodumaale pääsemist ja kohtmist oma Eestisse jäänud pereliikmetega. Eestis kõlas laul esmakordselt Tallinna Draamateatris 26. oktoobril 1944. Gustav Ernesaksa isamaalaulust sai Nõukogude Eesti perioodil rahvusliku liikumise üks sümboleid. "Mu isamaa on minu arm" oli võimude poolt keelatud 1950., 1955. ja 1960. aastate üldlaulupidudel, kuid pärast viimast kavas olnud laulu esitust võtsid lauljad ise keelatud lauluviisi üles. "Mu isamaa on minu arm" on tuntuim ja südamelähedasim koorilaul ka tänapäeval. Kõikide laulupidude oodatud lõpulugu dirigeeris helilooja viimati 1990. aastal 81-aastasena.


Anneli Tõevere-Kaur
03 Märts 2009
  Kommentaarid