Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Naisliikumine naistepäeval: Elusana oled sa ilusam
Sel pühapäeval, 8.märtsil on heategevusliku naisliikumise Naised Emakakaelavähi Vastu liikmed teavitustööd tegemas Tallinnas Coca-Cola Plazas. Kl 12-15 jagatakse materjale emakakaelavähi ennetamise kohta ja viiakse läbi küsitlus. 100 esimest vastanut saavad endale kingituse Dermoshopilt.

Märtsis alustab naisliikumine sotsiaalkampaaniat televisioonis, kus esitletakse teleklippi „ Elusana oled sa ilusam“. Teleklipp on üles ehitatud sotsiallreklaamile omaselt mõjusalt, peaosas on aasta stiilseimaks meheks kuulutatud Taavi Eelmaa.

Emakakaelavähk on esimene vähk, millel on teada kindel põhjustaja- HPV( Inimese Papilloomiviirus) viirus. See levib inimeselt inimesele. HPV-l on 100 tüüpi, kõik ei ole pahaloomulised. Näiteks on HPV viiruse poolt tekitatud ka soolatüükad.

Eestis avastatakse igal aastal ca 170 uut emakakaelavähi juhtumit ning ligikaudu 70 naist sureb selle tõttu aastas.

Emakakaelavähki on võimalik ennetada:
- Tehes iga-aastaselt, peale suguelu alustamist, PAP või HPV testi
- Osaledes sõeluuringus alates 30-ndast eluaastast
- End vaktsineerides

Emakakaelavähk on noorte (15- kuni 44-aastaste) naiste seas surma põhjustavate pahaloomuliste kasvajate hulgas Eestis ja Euroopas teisel kohal rinnavähi järel. Ligikaudu 33 500 naisel aastas Euroopas diagnoositakse emakaelavähk, ja 15 000 korral lõppeb see surmaga (40 iga päev, ligi 2 iga tund). Emakakaelavähil on ligi 10-aastane peiteaeg, mil on võimalik seda veel edukalt ravida.

Naisliikumine MTÜ „Naised emakakaelavähi vastu“ sai alguse kümnekonna naise kooskäimisest ja teemakäsitlusest detsembris 2006. Naisliikumise asutajaliikmed: Tiina Ristimets, Herdis Ojasu, Maret Soom, Heidi Tulve, Pille Minev, Diana Leht, Reet Roos ja Gerly Kedelauk. Naisliikumine korraldab erinevaid teavitusüritusi, kampaaniaid noortele ja täiskasvanutele. Naisliikumine kajastab oma tegevust kodulehel: www.emakas.ee


Gerly Kedelauk
05 Märts 2009
  Kommentaarid