Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Pühapäeval toimub Rakveres XI Virumaa tantspidu
Pühapäeval, 3.mail algusega kell 17.00 toimub Rakvere Spordihallis XI Virumaa tantsupidu, kus osaleb tuhatkond tantsijat üle kogu Virumaa. Ida-Virumaalt esinevad spordihallis 26 ja Lääne-Virumaalt 41 rühma. Tantsimisele tuleb XVIII üldtantsupeo mereteemaline kava.

Virumaa tantsupeo üldjuht-lavastaja on Maie Orav. Kõikide liikide üldjuhtideks on Virumaa tantsujuhid: 3.-4.-klasside tantsurühmade juht on Urve Kilk, 7.-9.klasside rühmi juhib Tiiu Torpan, C-segarühmi Maie Karus, B-tantsurühmi Taivo Aljaste, A-tantsurühmi Maie Orav, naistantsurühmi Helju Tori ja D-segarühmi Helle Astok.

Kokku esitatakse Virumaa tantsupeol 23 tantsu. Neist kolme tantsu autorid on seotud meie maakonnaga: naisrühmade tantsule "Üts paigake" on koreograafia teinud Ülle Fersel, ka D-rahvatantsijate esituses ettekantavas "Kalamehe" tantsule on koreograafia teinud Tarvanpää seltsi juht Maie Orav. Rahvatantsu "Usalda" muusikaautor on Arvo Pärt ja koreograafia on taas Maie Oravalt.

Tantsupeo avatantsuks on "Tantsupeole" noorterühmade esituses. "Tegu on sümboolse kutsega, olid ju nemad viimase suure tantsupeo "Ilmapuu lävel" tegijad," ütles Pilvi Lepiksoo. Teemale vastavalt tuleb esitamisele palju mereteemalisi tantse, nagu "Meremehe laul", "Kalamehe jutt", "Rannapiiga unistus", ei puudu ka kalale pühendatud tants "Tursapolka". Nagu ikka, lõpeb ka Virumaa tantsupidu legendaarse Tuljakuga.

Lääne-Viru Maavalitsuse rahvakultuuri spetsialisti Pilvi Lepiksoo sõnul on Virumaa tantsupidu on hea võimalus saada enne suurt pidu sisse ühistantsimise tunne. "Hoolitseme ka rahvatantsijate järelkasvu eest, kõige nooremad esinejad on 3.-4.klassi lapsed. Kui rahvatantsupeo tunne lastele juba pisikesest peale sisse süstida, siis jätkub peotunnet ja soovi suurel peol tantsida kogu eluks."

Pilvi Lepiksoo sõnul on olnud tantsurahvas Virumaal alati ühte hoidev. Seetõttu on Virumaa jaoks seekordse üldpeo juhtmõte - üheshingamine, väga sümboolse tähendusega.

Virumaa korraldab ühiseid tantsupidusid alates 1991.aastast, esimene ühistantsupidu toimus üleilmsete virulaste päevade ajal Narvas.

Virumaa tantsupeo korraldamist toetavad Rakvere Linnavalitsus, Lääne-Viru Omavalitsuste Liit, Eesti Kultuurikapital, Kultuuriministeerium.


Hilje Pakkanen
29 Aprill 2009
  Kommentaarid