Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Marrandi: põllumeeste kannatus hakkab katkema
Eestimaa Rahvaliidu juhatuse liikme Jaanus Marrandi hinnangul näitab tänane piimatootjate aktsioon, et Eesti põllumeeste kannatus hakkab katkema. Tema sõnul on opositsioonierakonnad ühel meelel vajaduses põhjalikult muuta Eesti maaelu ja ootavad arukat suhtumist ka valitsuserakondadelt. Riik ei tohi pealt vaadata, kuidas meie piimatootmine lihtsalt hääbub.

„Eesti põllumajanduse olukorda ei ole mõistnud ei tänane peaminister ega valitsus. Sellest annavad tunnistust valitsuse juhterakonna poliitikute ütlused, kus imestatakse selle üle, miks ei ole suudetud ära kasutada Euroopa investeeringutoetusi,” ütles Marrandi. Tema sõnul pole valitsuseni jõudnud teadmine, et põllumeestel ei ole võimalik investeerida ühegi farmi ehitusse, kui piima tootjahind on 4 krooni ja töötleja käest saadakse vaid umbes 3 krooni.

Marrandi rõhutas, et parem ei ole ka teraviljakasvatajate olukord: teravilja omahind on müügihinnast kolmandiku kuni poole võrra kõrgem. „Niisuguses olukorras, kus turul teenida ei ole võimalik ja samal ajal on pidevalt kärbitud Eesti riigi otsetoetusi, pole mõeldavad ei investeeringud ega jätkusuutlik majandamine üleüldse.”

„Paljude ekspertide sõnul on niisuguses olukorras ainuke kiire abinõu maksta riigipoolseid otsetoetusi lubatud maksimaalmäärades, mis 2010. aasta eelarvest peaks olema 792 miljonit krooni,” selgitas Marrandi. „See ei tähenda vaid mõnekümne tuhande „hädise“ põllumehe toetamist, vaid aitab korras hoida suurema osa Eestimaast ning parandab kolmandiku Eesti elanikkonna elujärge.”

Marrandi lisas, et Euroopa kolleegidega võrreldes on Eesti põllumehed olnud väga kannatlikud, nende sammud ei küüni isegi 1930-ndate aastate nn. Karksi piimamässuni, kui krooni devalveerimise eel piima kraavi kallati.

24. septembril esitasid kolme opositsioonifraktsiooni esimehed Kadri Simson, Eiki Nestor ja Karel Rüütli ning maaelupoliitikud Jaanus Marrandi, Arvo Sarapuu ja Kalev Kotkas peaministrile vastavasisulise arupärimise.
25 September 2009
  Kommentaarid