Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Pentus-Rosimannus: taastuvenergia on osa julgeolekupaketist
ÜRO peasekretäri Ban Ki-mooni eestvõttel Abu Dhabis toimunud kõrgetasemelisel kliimakohtumisel otsiti konkreetseid lahendusi CO2 saaste vähendamiseks ning valmistuti septembris New Yorgis toimuvaks riigipeade tippkohtumiseks.

"Sõltuvuse vähendamine saastavast ja fossiilsest energiast ei ole mitte ainult selle aastasaja suurim keskkonna- ja majandusküsimus, vaid seda tuleb teha ka julgeolekuga seotud põhjustel. Suurem taastuva energia osakaal annab hädavajaliku vabaduse riikidele, mis täna võivad oma välise energiasõltuvuse tõttu muutuda kriitilisel hetkedel hõlpsasti manipuleeritavaks," selgitas pärast rahvusvahelist kliimakohtumist keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus.

Ta lisas, et näiteks Euroopa Liidu riigid maksavad praegu igal aastal üle 400 miljardi euro ELi välistest riikidest pärit fossiilsete energiaallikate eest. "Euroopa Liit saadab ise iga-aastaselt meeletu rahasumma nendele, kelle tegevust koguneb siis pead vangutades laua taha hukka mõistma. Selline olukord on nonsenss. Taastumatu ja saastav energia on koormav keskkonnale, aga sedavõrd massiivsel majanduslikul seotusel võib olla veel palju laiem mõju ja hind."

"Meie jaoks on oluline, et 2015. aasta lõpus sõlmitav Pariisi kokkulepe oleks siduv ja et selle osalisteks oleksid ka kõik suured riigid. On oluline, et ÜRO peasekretär on võtnud kliimamuutusi ja kasvuhoonegaaside õhkupaiskamise vähendamise teema isiklikult vedada ning andnud riigipeadele selge signaali, et ootab neilt septembris New Yorgis sisulist ning ambitsioonikat panust," ütles keskkonnaminister.

Pühapäeval ja esmaspäeval Araabia Ühendemiraatides toimunud kohtumisel arutati CO2 heite vähendamise konkreetseid lahendusi energeetikas, metsanduses, põllumajanduses ja transpordis. Põhjalikult peatuti ka kliimamuutustega kohanemise ning finantseerimise teemadel.

Lisaks Ban Ki-moonile, ministritele ja rahvusvaheliste organisatsioonide juhtidele olid osalejate seas endine USA asepresident Al Gore, endine Suurbritannia peaminister Tony Blair ja majandusteadlane Jeffrey Sachs. Kõik nad rõhutasid vajadust jõuda 2015. aastal Pariisis toimuval ÜRO kliimakonverentsil globaalse kliimakokkuleppeni.
06 Mai 2014
  Kommentaarid