Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Siberi teadlased aretavad karvast lihaveist

NOVOSIBIRSK, Interfax-BNS - Venemaal Novosibirski oblastis üritavad teadlased aretada karvast lihaveist, mis taluks hästi külma ilma ja toidunappust.


Venemaa Põllumajandusakadeemia Siberi loomakasvatusinstituudi direktor Vladimir Soloshenko ütles pühapäeval Interfaxile, et uue tõu aretamise esimene etapp on läbi.


Tema sõnul on Novosibirski oblasti Ust-Tarka rajooni põllumajandusettevõttes Kozino aretatud 50 esimest hübriidi, mis saadi Herefordi ja Simmentali veiste ristamisel. Eksperiment toimub piirkonnas, mille territooriumist neljandiku moodustavad sood.


“Välja tulid üsna sümpaatsed mullikad puna-valge koheva karvaga, tavalistest mullikatest paksema nahaga, millest näiteks Vasjugani soode tingimustes ei suuda läbi torgata verdimevad putukad ega kihulased,” jutustas Sološenko.


“Praegusel ajal ootavad need pooleteistaastased mullikad Altai Vabariigist pärit “kõrgendatud karvasusega” Galloway pulle eksperimendi jätkamiseks,” lisas ta.


Et kõik aretatud ekstreemomadused saaksid päritavate tunnustena kinnistuda, kavandavad Vene teadlased kolmeastmelist ristamist. Solo-shenko prognoosi kohaselt jõuab esimene pikakarvaline lehm Venemaa põhjaalade talunikuni mitte varem kui kahe kümnendi pärast.


Teadlaste hinnangul on Siberis, Uuralites, Sahhas ilmselge vajadus vähenõudlike veiste järele, kes suudaksid kiiresti kaalu koguda ning poegida äärmuslikes tingimustes. Seni tunnevad end põhjapiirkondades enam-vähem mugavalt vaid hobused ja põdrad.


“Praegu on põhjapiirkondades liha- ja vorstitooted vaid sissetoodav kaup, uus lehmatõug aitaks kaasa probleemi lahendamisele,” leiab Soloshenko.

06 Detsember 2006
  Kommentaarid