www.vnl.ee

Uued tuuled poliitmaastikul ehk uus liberaalne erakond loomisel?! /Täiendatud RÜE kommentaariga/

Tartu, 1.aprill 2015, NL-Online – Eile õhtul toimus Lõuna-Eestis, ühes söögikohas, liberaalse mõttekoja aktiivi nõupidamine ja seal võeti vastu oodatud ja mõneti ehk ootamatu otsus...

Viimased paar aastat on Eesti poliitmaastik olnud huvitav mänguväljak, kus vanade poliitmängijate sekka tekkis mitmeid uusi-vanu mängijaid. Ühed tulid ja said riigikogusse, teised tulid ja ...jäid valmiskünnise taha.

Esimesena sai eelmisel aastal oma erakonnaga ühele poole Kristiina Ojuland, kes nimetas selle Rahva Ühtsuse Erakonnaks (RÜE). Tõsi, ühtsusega ja rahvaga sel moodustisel, nagu peatselt selgus, suurt pistmist ei olnud. Erakonda saatsid selle algusest peale üks skandaal, teise otsa ja lõpptulemusena tabas seda parteid tõeline fopaa 1.märtsil toimunud riigikogu valmistel, kus koguti vaid 0,4% valijate toetusest.

Teisena mullu loodud erakond – Eesti Vabaerakond – ületas samas riigikogu valmistel valimiskünnise, kogudes ca 8% valijate toetuse ja sai esinduse riigikogus...

Tundub, et viimaste edust said innustust ka teised...


*** Liberaalne mõttekoda ***

Võib väita, et uus liberaalne mõttekoda sai alguse kaks kuud tagasi, kui Ojulandi erakonna juhatusest lahkusid kaks selle liiget.

Meenutagem siinkohal lugejatele, et Rahva Ühtsuse Erakonna esimesel nn sünnipäeval, 31.jaanuaril k.a., teatasid RÜE juhatuse aseesimees ja juhatuse liige erakonna juhatusest ja erakonnast lahkumisest...

Meeste lahkumist kommenteerides teatas algul RÜE juhatus, et erakond hindab meeste teeneid ja panust väga kõrgelt... Paar päeva hiljem nimetas Ojuland lahkunuid juhtliikmeid ETV otse-eetris – saastaks...

Ojuland: "Mina arvan, et kui saast lahkub, siis läheb organism tugevamaks. Inimesed, kes alt veavad ja teiste usaldust kuritarvitavad, ei täida lubadusi otse öeldes – väga hea, et nii läks"

"Kui ajusid nimetada saastaks, siis jah, need lahkusid "organismist"," kommenteeris Ojulandi poolt öeldut RÜE-st lahkunud juhatuse liige.


*** Lahkunud "saast" loob uut erakonda... ***

Mõttekoja ellukutsuja, Imre Termonen, ütles Nädalalehele, et: "Liberaalsel mõttekojal on hetkel pea 50 aktiivset liiget, neist üle poole osales ka koosolekul."

Eile õhtul toimunud, mitmeid tunde kestnud, mõttevahetuse tulemina võeti mõttekoja poolt vastu üksmeelne otsus, et hakatakse liikuma uue demokraatliku ja liberaalse erakonna loomise suunas.

"Eestis on vaja muuta paljut, esmalt aga poliitilist kultuuri. Võiks öelda, et poliitikasse on vaja tuua uus elufilosoofia ja mõtlemine. Poliitikud peaksid hakkama käituma riigimehelikult ja seadma enda ja oma erakonna huvidest kõrgemale Eesti riigi ja selle kodanike huvid." märkis Imre Termonen ja jätkas "Ei pea prohvet olema, et väita, et järgmiste riigikogu valimiste teemad on sisuliselt samad, mis olnud need mitmetel viimastel valimistel, kahjuks."

Küsimuse peale, et millal loodetakse vajalik liikmete arv kokku saada ja erakond registreerida, ütles Imre Termonen: "Meil ei ole kusagile kiiret, ei ole mingit projekti-plaani tegutseda selle nimel, et keegi kusagile iga hinnaga valituks saaks. Sisu peab asjal olema ja see on mõttekojal ja mõttekojaga liitunutel olemas. Teadupärast tühi kott ei seisa püsti ja see on leidnud tõestust Eesti poliitikaski. Laseme asjadel loomuliku arengurada mööda minna, aeg näitab. Kindel hetkel vaid see, et mõttekoda on võtnud eesmärgiks minna 2017 aasta kohalike omavalitsuste valimistel välja oma nimekirjadega üle Eesti ja selle nimel tegutseme."

Mõttekoja koosolekul arutati samuti loodava uue erakonna nime teemadel, kuid ühtegi selleteemalist otsust vastu ei võetud, küll aga otsustati, et erakonna koduleht saab asuma aadressil: www.liberaalid.ee. Mõttekoja kinnitusel alustatakse peatselt kodulehe enda loomisega.

Esimesed poliitilised tuleristsed saab liberaalne mõttekoda või uus erakond 15.oktoobril 2017 aastal toimuvatel kohalike omavalitsuste valimistel.LISATUD RÜE kommentaar:

RÜE aseesimehe Evelyn Danilovi kommentaar:

"Eestis kehtiva erakonnaseaduse järgi on igal Eesti kodanikul õigus asutada erakond, kui loodaval erakonnal on vähemalt 500 liiget. Kui inimesed, kes soovivad erakonda asutada, usuvad, et neil on ideed ja nägemus paremast Eestist ning nad leiavad 500 inimest, kes neisse usuvad, siis on see nende vaba voli ja soovime neile edu.

Hetkel on meie prioriteet teha tööd enda erakonnaga. Meil on oma ideed ja nägemus sellest, mis vajab Eestis muutmist. Erinevalt mõnest teisest Eesti erakonnast, ei välista RÜE tulevikus koostööd ühegi praeguse ega loodava erakonnaga, juhul kui selle erakonna väärtused ja ideed ühtivad meie erakonna omadega. "
   01 Aprill 2015