www.vnl.ee

Vanhanen: laevaliini avamine Ida-Eestisse on aja küsimus

Soome peaminister Matti Vanhanen ütles intervjuus, et Kotka linn on väga huvitatud parvlaevaliini avamisest mõne Ida-Eestis asuva sadamaga ning selle teostumine on vaid aja küsimus.

Esmaspäeval Virumaal visiidil viibinud Soome peaminister ütles ajalehele, et uue laevaliini avamisest on olnud juttu ka valitsusjuhtide tasandil ning Soome poolt on partnerlusest huvitatud Kotka.

"Konkreetsest sadamast siinpool ei ole ma kuulnud, aga minu kolleegi Juhan Partsi sõnul võiks see olla Sillamäe. Praegu takerdubki asi ilmselt selle taha, et Eestis puudub reisijate vastuvõtuks sobiv sadam," rääkis ta. "Aga kindlasti avaks see uusi võimalusi ja ei ole vaja olla eriline ennustaja, väites, et ükskord tuleb taoline laevaliin kindlasti."

Vanhaneni sõnul oleks hea, kui laev saaks teha peatuse Venemaal, näiteks Suursaarel, ja teadaolevalt on ka seda võimalust uuritud. "Maksuvaba kauplemisvõimalus suurendaks kindlasti laevafirmade huvi liini vastu," ütles ta.

Samuti ei ole Soome peaministri sõnul maha maetud raudteepraami käimapaneku plaani Tallinna-Helsingi liinil. "Soome on väga huvitatud igasugustest ühendusvõimalustest Kesk-Euroopaga. Oleme oma geograafilise asendi tõttu otsekui saar, mis on Euroopast eraldatud," ütles ta.

Vanhanen toonitas Eesti-Soome koostöö tähtsust Läänemere keskkonnaseisundi parandamisel ning meresõidu ohutuse tagamisel.

Lähiajal on tema sõnul Helsingi, Tallinna ja Peterburi sadamate koostöös käiku minemas meresõidu turvalisuse jaoks väga oluline projekt, laevaliikluse jälgimise süsteem, mis võimaldab ära hoida laevade kokkupõrkeid.  BNS   21 September 2004