www.vnl.ee

Parts kaitses Lihula monumendi mahavõtmist

Peaminister Juhan Parts kaitses esmaspäeval riigikogus esinedes taas valitsuse otsust võtta maha Lihula monument.

"Eesti vabariigi valitsus otsustas selle samba eemaldada, sest see kahjustas Eesti mainet," ütles Parts isamaaliitlaste arupärimisele vastates. "See kahjustas Eesti iseseisvuse eest sõdinud ja langenud meeste mainet ja lõpuks oli see ebaseaduslikult püstitatud."

Peaminister meenutas, et ütles mitu nädalat enne monumendi kohalike võimude poolt avamist välja, mida ta sellest sambast arvab ja miks see Eestile kahjulik on.

"On tõesti kahetsusväärne, et selle initsiaatorid ei suutnud oma tegude tagajärgi ette näha," lisas ta.

Valitsusjuht möönis, et Lihula samba eemaldamine tekitas paljudes inimestes emotsioone. "Kuid nagu ütleb Eesti vanasõna, aeg annab arutust," ütles ta. "Mida rohkem ma olen möödunud pooleteise kuu jooksul väga erinevatele inimestele selgitanud valitsuse otsuse põhjuseid, tagamaid, seda enam ma näen, et emotsioonid on vaibunud ja seda mõistetakse."

Ta lisas, et kindlasti õnnestus ühiskondlikke pingeid rahvuslikul pinnal lühiajaliselt tekitada neil, kes hauakive sodisid ja lõhkusid. "Tänaseks on see valdavas osas lõppenud ja emotsioonid on vaibunud," kinnitas peaminister.

Parts möönis, et kuigi valitsus tegi Eesti rahvuslikele huvidele vastava otsuse, ei olnud selle täitmine eeskujulik ning selle eest vastutab valitsus eesotsas peaministriga.

Ta lisas siiski, et ühiskondlikke pingeid tekitasid ka need, kes Lihula ausamba püstitasid, ja need, kes selle kohta kõikvõimalikku informatsiooni Eestis ja kogu maailmas levitasid.

"Ühiskondlikke pingeid üritasid tekitada kindlasti ka need, kes üle Eesti mitmeid hauakive sodisid ja lõhkusid, ning selle eest saavad loomulikult vastutada konkreetsete tegude toimepanijad," ütles Parts. "Nende vandalismiaktide tagamaid ja süüdlasi saab uurida politsei, nii nagu seadus ja kord ette näevad."

Valitsusjuht lisas opositsiooniliste isamaaliitlaste küsimusele vastates, et ei ole kaalunud tagasiastumist Lihulas toimunu tõttu.  BNS   25 Oktoober 2004