www.vnl.ee

Parts ja Ojuland allkirjastasid EL-i põhiseadusleppe

Peaminister Juhan Parts ja välisminister Kristiina Ojuland allkirjastasid koos teiste EL-i liikmesmaade juhtidega reedel Roomas põhiseadusleppe.

Lepe jõustub 2006. aasta 1. novembril juhul, kui selle on ratifitseerinud kõik liikmesriigid.

Partsi sõnul on lepe hädavajalik tagamaks laienenud ja tulevikus veelgi laieneva liidu tõhus toimimine. Peaminister kinnitas pressiesindaja vahendusel, et lepe ei muuda EL-i olemust.

Põhiseadusleppe teksti kiitsid Euroopa Liidu kakskümmend viis riigipead ja valitsusjuhti heaks tippkohtumisel Brüsselis 18. juunil. Leppe eelnõu töötas välja Euroopa Konvent, mille töös osalesid ka Eesti esindajad. Leppe teksti üle peetud aruteludel osutasid tõhusat kaasabi vabaühendused.

Parts nentis, et vaidlused põhiseadusleppe teksti üle kestsid mitu aastat. Tema hinnangul on tulemus hea.

"Valitsus on Euroopa Liidu poliitikas esikohale tõstnud kaks olulist põhimõtet. Esiteks, võrdsed võimalused, ja teiseks, lihtsus ja kodanikulähedus," lisas peaminister, kelle sõnul aitab lepe kindlasti kaasa EL-i lähendamisele neile põhimõtetele.

Pärast reedest tseremooniat ratifitseeritakse lepe liikmesriikides. Enamik riigikogus esindatud erakondi eelistab selle jõustamist parlamendis, rahvahääletust nõuab Keskerakond.

Alates kolmapäevast saab leppega tutvuda aadressil http://euro.delfi.ee internetis.

Seni on lepe olnud kättesaadav riigikantselei ja välisministeeriumi www.eib.ee ja www.vm.ee veebilehekülgedel. Sealt võib leida ka ametkondade vahelise töögrupi analüüsi lepingu kohta.

Varemgi Eesti EL-iga ühinemist vastustanud Iseseisvuspartei tegi reedel avalduse, mille kohaselt toimis Parts lepet allkirjastades Eesti põhiseaduse vastaselt. Avalduse kohaselt ei võimalda põhiseadus ning kogu riigiõiguslik olemus Eestil anda oma iseseisvust partei hinnangul föderaalriigiks kujunevale EL-ile.  BNS   29 Oktoober 2004