www.vnl.ee

Esimeste plastist juhilubade kehtivus lõpeb tuleval nädalal

Järgmisel nädalal saab täis esimeste taasiseseisvumise järel välja antud plastist juhilubade kehtivusaeg, autoregistrikeskus (ARK) soovitab kõigil juhtidel oma loa kehtivusaeg üle vaadata.

Esimesed uued juhiload anti välja kümme aastat tagasi 15. novembril ja veel enne tänavuse aasta lõppu saab kehtivusaeg otsa 2700 juhiloal, kirjutab Postimees.

Nii võib mõnigi autojuht avastada politseikontrollis või ametiasutuses asju ajades, et ka isikut tõendava dokumendina kasutusel olev juhiluba on kehtetu.

Põhja politseiprefektuuri liiklusjärelevalve osakonna ülemkomissar Aivar Toompere ütles, et kehtetu loaga sõit on eeskirja järgi sama, mis loata sõit.

Julgestuspolitsei liiklusüksuse juhtivinspektor Raul Sihver ütles, et politsei püüab kehtivuse kaotanud lubadega autojuhtidesse kindlasti inimlikult suhtuda ja teha selgeks, miks on luba pikendamata.

"Kui inimene pole luba vaadanud ega tea kehtivuse lõppemisest, võime ju vastu tulla ja esimesel korral hoiatusega piirduda, aga see ei saa muutuda reegliks, et jätame selle eest karistamata," lausus Sihver.

Et alates 1994. aasta lõpust hakati välja andma üha enam lube, kaotab igal kuul kehtivuse järjest rohkem plastkaarte.

ARK-i eksamiosakonna juhataja Toivo Kangur ütles, et ARK soovitab juhiluba vahetama tulla kuu-kaks enne selle aegumist. "Praegu on uue loa saamise normaalaeg kümme päeva, kuid kui avaldusi tuleb palju, võib see aeg pikemaks venida," ütles ta.

Kangur ütles, et juhilubade vahetamise tippaeg tuleb 2007. aastal, sest 1997. aastal anti välja kõige rohkem lube - kokku 140.000.

Sellele lisanduvad umbes 17.000-18.000 inimest, kes said kaks aastat varem esmase loa ja kes tulevad samuti vana luba uue vastu ümber vahetama.

2005. aasta jooksul lõpeb kehtivusaeg umbes 86.000 juhiloal ning 19.000 esmasel juhiloal.   BNS   11 November 2004