www.vnl.ee

Viktor Andrejev lahkub Eestimaa Ühendatud Rahvaparteist

Eestimaa Ühendatud Rahvapartei (EÜRP) kauaaegne juht Viktor Andrejev lahkus erakonnast, kuna tema sõnul on EÜRP end ammendanud ning rahvustunnuse all loodud erakondade aeg on Eestis läbi.

Aastail 1994-2002 EÜRP-d juhtinud Andrejev ütles Aktuaalsele Kaamerale, et partei uus juhtkond pole suutnud muuta EÜRP-d tõeliselt euroopalikuks sotsiaaldemokraatlikuks parteiks.

Andrejev ütles BNS-ile, et EÜRP-ist lahkumise järel ei ole tal suurt valikut ja ta kavatseb ühineda ühe koalitsioonierakonnaga. Ta ei soovinud täpsustada, kas see on Rahvaliit, Res Publica või Reformierakond.

Andrejevi sõnul tuli otsus lahkuda raskelt ja ta on seda juba kaks aastat kaalunud.

"Kaalukeeleks sai 6. novembril Tallinnas toimunud EÜRP IX üldkogu, kus kauaoodatud ja vältimatud muudatused aset ei leidnud. Uue programmi ja põhikirja vastuvõtmise asemel krohviti vanad, ei suudetud valida uut juhatust ega esimeest, muutmata jäi partei nimi. Ei ole kerge seda öelda, kuid mul oli häbi seal viibida," tõdes Andrejev.

Andrejev ütles, et kaks aastat tagasi lubatud uut vene poliitikat ei ole EÜRP suutnud reaalsuseks muuta.

"Mis kõige olulisem - erakonnal ja erakonna esimehel puudub selge visioon ja plaan, kuidas minna vastu kohalikele valimistele 2005. Raske südamega olen sunnitud nentima, et ma ei ole esimene ja ilmselt mitte viimane lahkuja. Paljud minu kolleegid mõttekaaslased loobusid sel korral juhatusse ja esimeheks kandideerimast ning nende käitumine kinnitab, et lahkujaid tuleb veel," nentis Andrejev.

Tema hinnangul peavad Vene poliitikud lahendama valijate huve kompleksselt, seades prioriteediks mitte kitsad rahvushuvid, vaid sotsiaal-majanduslikud küsimused laiemalt. Andrehev leiab, et EÜRP mõtteviis pole sellele arusaamale järgi jõudnud ja on jäänud oma ideoloogia poolest eelmisse sajandisse.

"Viimastel kolmedel valimistel on EÜRP valijate hulk iga kord poole võrra kahanenud. Mul on kahju näha, et see erakond ei suuda kaasa minna muutustega ühiskonnas ja valijate ootustes," nentis Andrejev.

Andrejevi sõnul paneb 2002. aasta kohalikel valimistel Kohtla-Järve esimene tulemus talle kohustuse poliitikast lähiajal mitte lahkuda.

"Olen Kohtla-Järvel elanud ja töötanud oma elu parimad 22 aastat ja mul on valus vaadata, et Kohtla-Järve on praegu Eesti linnadest kõige mahajäänum. Opositsiooni juhina on minu ülesanne eelkõige võidelda linnas mitu aastat valitsenud korruptsiooniga ning muuta olukorda, kus linnavalitsus allub ühele kõigile teada olevale autoriteedile. Loodan riigivõimu abile, et muuta Kohtla-Järve taas normaalseks ja turvaliseks linnaks, nii et Eesti inimesed ei peaks siit enam kunagi kauge kaarega mööda käima," ütles Andrejev.

Viktor Andrejev on Kohtla-Järve volikogu liige, ta on olnud kahe Riigikogu koosseisu liige aastatel 1995-2003. Aastatel 1992-1995 töötas Andrejev Tallinna abilinnapeana, ta on kuulunud ka Tallinna volikokku. 1993-1997 oli Viktor Andrejev Eesti-Vene Ettevõtjate Koja president.

2003. aastal autasustas patriarh Aleksius II Andrejevit Sergi Radonezhski III järgu ordeniga.

Nädal varem lahkusid EÜRP-st Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov, Larissa Semjonova ning Andrei Arjupin.  BNS   14 November 2004