www.vnl.ee

Eesti pole Karmelava jälgimisseadmete osamaksu veel tasunud

Eesti ei ole seni tasunud osamakset Leedus Karmelavas paikneva õhujälgimiskeskuse seadmete eest, mille Balti riigid otsustasid ühiselt Norra riigi käest osta.

"Hange on kaitseministeeriumis arutluse all, läbirääkimised ja töö selles osas käivad," ütles BNS-ile kaitseministeeriumi avalike suhete osakonna juhataja Madis Mikko.

Karmelavas asuv jaam on Balti riikide õhuruumi jälgiva süsteemi Baltnet keskus, mis omakorda allub NATO õhujõudude põhjapiirkonna juhtmiskeskusele. Balti riigid ostavad Leedus Karmelavas paikneva õhujälgimiskeskuse tarvis vajalikud seadmed Norra riigilt, et keskus saaks tegutseda ka pärast seal praegu töötavate norralaste lahkumist.

Seadmete hind on 18,4 miljonit Norra krooni ehk ligi 35 miljonit Eesti krooni. Balti riikide kaitseministrid leppisid septembris kokku, et iga Balti riik eraldab jälgimisseadmete ostuks kolmandiku vajalikust summast.

Läti valitsus otsustas teisipäeval eraldada seadmete ostuks miljon eurot ehk 15,6 miljonit krooni. See on mõnevõrra rohkem kui kolmandik seadmete hinnast, kuid Läti valitsus leidis, et võib oma osalust tõsta miljoni euroni.

Eesti kaitseministeeriumi esindaja on BNS-ile öelnud, et Leedu tasub Eestile ja Lätile nende poolt makstud osa tagasi, kui kaks riiki paari aasta pärast endale samalaadsed seadmed ostavad.

Karmelava jaam varustab teabega muu hulgas ka Leedus Zokniais paiknevaid NATO hävitajaid.  BNS   30 November 2004