www.vnl.ee

Poliitikud soovitavad Rüütlil Putini kutsest loobuda

President Arnold Rüütel peaks loobuma Venemaa presidendi Vladimir Putini kutsest ning mitte osalema tuleva aasta 9. mail võidupüha tähistamisest Moskvas.

"Kui mina oleksin Rüütli asemel, siis ei sõidaks," ütles riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees ja eelmise valitsuse kaitseminister sotsiaalliberaal Sven Mikser Postimehele.

"Kui üldse sõita, peaks minema oma tingimustega, aga selleks kõigeks peaks teine pool positiivsem olema," lisas ta.

Mikser viitas Venemaa propagandarünnakutele, kus Eestit tabavad süüdistused natsi-lembuses ja slaavi vähemuse ahistamises, ning Moskva soovimatusele tunnistada 1940. ja 1944. aasta sündmusi Eesti okupeerimisena.

Riigikogu väliskomisjoni esimees Res Publicasse kuuluv Marko Mihkelson peab Vene propagandarünnakuid negatiivseks fooniks, mis seab Rüütli Moskva-sõidu kahtluse alla.

"Presidendil seisab ees raske otsustamine, et mis vastaks kõige paremal moel Eesti rahvuslikele huvidele," ütles Mihkelson. "Minu arvamus on aga, et pigem "ei" kui "jah"."

Ka mõne kuu eest riigikogust Tartu ülikooli rahvusvaheliste suhete professoriks läinud Eiki Berg leidis, et Rüütel peaks Moskva-sõidust loobuma.

"Aga seal peaks olema Eesti delegatsioon, mida võiks juhtida näiteks riigikogu esimees Ene Ergma," ütles Berg. "See oleks mõistlik, et mitte tekitada Lihula monumendi taolisi võnkeid, kus meie minevikku on keeruline mõista ka meie liitlastel."

Novembri lõpul Vilniuses kohtunud Eesti, Läti ja Leedu president arutasid küll Venemaa presidendi kutset osaleda järgmise aasta 9. mail toimunud üritustel, kuid mingit otsust vastu ei võtnud.

"Seda on veel vara otsustada," ütles teisipäeva õhtul presidendi pressiesindaja Eero Raun.

Venemaa president Vladimir Putin saatis suvel paljudele riigipeadele kutse osaleda tuleva aasta 9. mail Moskvas toimuvatel üritustel, millega Venemaal tähistatakse natsi-Saksamaa üle saavutatud võidu 60. aastapäeva.

Novembris kirjutas sada Euroopa Parlamendi saadikut alla pöördumisele maailma riigijuhtidele, milles soovitasid kaaluda osavõttu võidupüha tähistamisest 9. mail Moskvas. Pöördumise algatajate seas oli ka isamaaliitlane Tunne Kelam.

Novembri lõpul kiitis Venemaa riigiduuma heaks Balti riikide vastu suunatud avalduse, mille järel Mihkelson teatas, et sellised külma sõja vaimus tehtud avaldused muudavad sisuliselt võimatuks Balti riikide presidentide osalemise tuleva aasta 9. mai üritustel Moskvas.

Veel septembri alguses avaldas väliskomisjoni esimees BNS-ile arvamust, et EL-i liikmesriigi presidendil Rüütlil on raske keelduda sõidust Moskvasse.  BNS   01 Detsember 2004