www.vnl.ee

Venemaa on huvitatud piirilepingu sõlmimisest (täiendatud)

Välisminister Kristiina Ojulandi sõnul on Venemaa huvitatud piirilepingu sõlmimisest Eestiga.

Piirileping oli üks peamistest kõneainetest Ojulandi ja Venemaa välisminister Sergei Lavrovi neljapäevasel kohtumisel, mis leidis aset Brüsselis NATO välisministrite kohtumise ürituste raames.

"Minu ametiaja jooksul oli see esimest korda, kui Vene pool võttis piirilepingu võimaliku allakirjutamise objektina kõne alla," ütles Kristiina Ojuland BNS-ile.

Piirilepingu allkirjastamise kuupäeva kohtumisel kokku ei lepitud.

Lavrov kordas kohtumisel ettepankut allkirjastada piirileping Moskvas järgmise aasta 10. mail. "Selgitasin Vene poolele sümboolset tausta, mis meil selle kuupäevaga [9. mai] seostub," ütles Ojuland.

"Otsus Eesti riigipea osalemisest 9. mai pidustustel Moskvas sõltub ka kahepoolsete suhete üldisest atmosfäärist," ütles Ojuland välisministeeriumi pressiesindaja vahendusel.

Ettepaneku kirjutada leping alla president Arnold Rüütli järgmise aasta jaanuaris aset leidva Venemaa visiidi ajal lükkas Vene pool tagasi. Ojuland pakkus kohtumisel ühe võimalusena kirjutada leping alla Eestis Tartu rahu aastapäeval. "Kutse võeti teadmiseks," ütles Eesti välisminister.

Ojuland juhtis kohtumisel Vene poole tähelapanu ka tõsiasjale, et viimasel ajal on Venemaa relvajõudude lennukid korduvalt rikkunud Eesti õhupiiri. "Vene pool teatas, et nad ei ole teemaga kursis ning lubasid asjaolusid uurida," ütles ta.

"Kahjuks võib Eesti õhuruumi rikkumisi Venemaa poolt tõlgendada poliitilise sammuna," ütles Ojuland.

Kahe riigi välisministerid arutasid ka valitsustevahelise komisjoni edasist tegevust.

Kohtumisel olid kõne all ka piiriülese koostööga, eeskätt piirisillaga, sõjaväepensionäride ja inimõigustega seotud küsimused ning kahe riigi vahelised majandussidemed, eelkõige Venemaa kehtestatud taimse toodangu impordikeeld.  BNS   09 Detsember 2004