www.vnl.ee

Res Publica liige vaidlustab Narva kooli direktori valimise

Res Publicasse kuuluv Narva keelekeskuse asutaja Elle Välja kavatseb kohtus vaidlustada Keskerakonda kuuluva Jelena Torokvei valimise Narva Kreenholmi keskkooli direktoriks, kuna Välja väitel ei oska Torokvei eesti keelt.

Kreenholmi Keskkooli direktori ametikoha täitmiseks kuulutatud konkursi viimasesse vooru jõudis kaks kandidaati - kooli endine direktor Jelena Torokvei ja Narva keelekeskuse asutaja ja kauaaegne juht Elle Välja, teatas BNS-ile Res Publica pressiesindaja.

Keskastme üldharidusasutuse juhilt nõutakse kõrgtasemel eesti keele oskust, sellekohast tunnistust koolijuhiks valitud Jelena Torokveil aga ette näidata ei ole, teatas Res Publica.

"See on ju täiesti ebanormaalne olukord, kui meie koolilapsed ja õpetajad õpivad ja oskavad riigikeelt, aga neile eeskujuks olev koolidirektor käib tõlgiga ministeeriumi koosolekutel," leiab Välja.

Endine keskerakondlane Elle Välja astus hiljuti Res Publica liikmeks ning liitus linnavolikogus toimunud umbusaldusavaldusega linnapea Tarmo Tammiste vastu.

Otsuse langetanud komisjoni seitsmest liikmest neli on keskerakondlased, märkis Res Publica oma pressiteates.

Narva linnavalitsuse kultuuriosakonna juhataja Viktoria Lutus ütles Narva Postiljonile, et komisjon langetas oma otsuse Torokvei kasuks üksmeelselt ning soovitab Narva linnavalitsusel nimetada Torokvei ametisse juba järgmisel korralisel linnavalitsuse istungil.

Narva Postiljon on proovinud sel nädalal rääkida värske koolidirektoriga riigikeeles, kuid eestikeelset juttu tema suust kuulda siiski kordagi ei saanud, välja arvatud fraas "Korrake palun".

Üks Keskerakonna Narva allorganisatsiooni liige ütles Narva Postiljonile, et seadust eirava otsuse kaalukeeleks Torokvei kasuks sai Elle Välja liitumine Res Publica ja volikogus hiljuti toimunud umbusaldushääletusega.

Haridus- ja teadusminister Toivo Maimets ütles Narva Postiljonile, et seadused on täitmiseks ning ei Narva ega ükski teine Eesti omavalitsus või riigiasutus oma mingit õigust neid rikkuda.

"Ministeerium võtab sellel teemal kindlasti ühendust Ida-Viru maavanemaga ja tema pädevuses on teha Narva linnajuhtidele ettekirjutus konkreetne seadusrikkumine kõrvaldada. Ja kui Narva võimud sellele ei reageeri, siis on valitsus sunnitud rakendama oma mõjutusvahendeid," ütles Maimets.  BNS   11 Detsember 2004