www.vnl.ee

Haigekassa: perearstid saavad nõutud lisaraha

Haigekassa kinnitusel on hinnakirjale lisatavas palgakomponendis sees lisaraha perearstidele, kes siiski keelduvad enne hinnakirja kinnitamist lepinguid sõlmimast.

Haigekassa juhatuse esimees Hannes Danilov ja sotsiaalministeeriumi abiminister Külvar Mand kinnitasid reedel, et hinnakirjale lisatavasse palgakomponenti lisandub 37 miljonit krooni perearstide pearaha tõusuks.

"Ma arvan, et kõigile oleks parem, kui me jõuaks kokkuleppele ja annaksime üldsusele sõnumi, et läheme koostööd tehes edasi," ütles Danilov ajakirjanikele.

Mandi sõnul saavad perearstid raha eriarstidega võrdselt ning perearstide meditsiiniõdede palk on võrdne teiste meditsiiniõdede palgaga, kuigi perearsti õdedel ei ole näiteks öövalveid.

Eesti Perearstide Seltsi esimees Madis Tiik rõhutas pressikonverentsil endiselt, et perearstid ei sõlmi haigekassaga uueks aastaks lepinguid enne, kui hinnakiri on kinnitatud.

See tähendab, et reaalselt pole võimalik uueks aastaks lepinguid õigeaegselt sõlmida, sest haigekassa plaanib hinnakirja kinnitada 30. detsembril.

"Meile on antud palju lubadusi. Enne kui me ei ole näinud kinnitatud hinnakirja, milles on sees meiega kokkulepitud punktid, ei saa ka meie midagi lubada," teatas Tiik.

Tiigi sõnul on üks lepingute mittesõlmimise põhjus kuuldus, nagu sooviks haigekassa sõlmida perearstidega tähtajatuid lepinguid. Perearstid on andnud oma põhimõttelise nõusoleku sõlmida praegu kokku lepitud pearahanumbritega hinnakirja alusel leping kolmeks kuuks, mille jooksul loodetakse leida probleemile parem lahendus.

Eriarstiabi palgakomponendiks planeeritav 365 miljonit tuleb haigekassa reservivähendamise, jaotamata kasumi, eelarve ülelaekumise ning sõidukulude kompenseerimise mittekehtestamise arvelt.

Perearstiabi palgakomponendiks planeeritava 37 miljoni krooni päritolu ei ole veel kindel. See peaks selguma lähemate nädalate jooksul. Mingit lisaraha pole valitsus seni suutnud tervishoiule leida.

Perearstid saatsid reedel avaliku teate, milles soovivad seetõttu valitsuse tagasiastumist. Tiigi sõnul tahetakse kirjaga anda mõista, et vastutust ei saa lükata ainult haigekassa juhile, vaid eelkõige riigile.

Perearstid kinnitasid, et patsientide vastuvõttu jätkatakse aasta alguses ka ilma lepinguteta.  BNS   17 Detsember 2004