www.vnl.ee

Tsunamiohvrite arv on tõusnud üle 120.000

Lõuna- ja Kagu-Aasiat pühapäeval tabanud looduskatastroofi ohvrite arv on tõusnud üle 120.000, teatasid neljapäeval valitsus- ja tervishoiuametnikud.

Üheksamagnituudise maavärina ja sellest põhjustatud tsunami ohvritele on lisa tulnud eeskätt Indoneesia Acehi provintsi arvel, kus seni teadaolnud hukkunute arv on neljapäeva jooksul kasvanud veel 28.000 võrra.

Tervishoiuministeeriumi teatel ulatub Acehi ohvrite arv ligi 80.000-ni, kuid mitmetesse kõrvalisematesse kohtadesse ei ole päästemeeskonnad veel jõudnud.

Sri Lanka tõstis neljapäeval oma ohvrite arvu pisut vähem kui 3000 võrra 27.268-ni.

Indias ning tema Andamani ja Nicobari saartel on hukkunuid ametlikel andmetel 10.850, kuid tuhanded inimesed on kadunud.

Tai lõunaosas on ohvreid ligi 2400, nende hulgas üle 700 välisturisti. Kadunud on 6130 inimest, suuremalt jaolt välismaalased.

Myanmaris on ÜRO andmetel surma saanud vähemalt 90 inimest, kuid arvatakse, et ohvrite tegelik arv on märksa kõrgem.

Turismiparadiisis Maldiividel on hukkunud vähemalt 75 ja kadunud 42 inimest, teatas neljapäeval president Maumoon Abdul Gayoom.

Malaisias on tsunamiohvreid 66, suurem osa neist Penangis.

Hiidlaine tappis inimesi ka epitsentrist tuhandete kilomeetrite kaugusel Ida-Aafrikas. Kenyas, Seišellidel, Somaalias ja Tansaanias sai surma ühtekokku 136 inimest.

Kadunuks kuulutatute hulgas on ligi 5000 välismaalast, pooled neist Rootsist ja Saksamaalt. Seitsmesaja kümne välismaalase surm on kinnitust leidnud.

Vaatamata ohvrite arvu järsule tõusule neljapäeva jooksul, ei pruugi katastroofi kogu ulatus selguda veel lähinädalatelgi, kui üldse kunagi. Päästemeeskonnad püüavad jõuda kõrvalisematesse kohtadesse ja hiidlainest minemauhutud linnadesse.

"Selles olukorras ei aita toidu ja vee viimisest. Terved linnad ja külad tuleb algusest peale uuesti üles ehitada," ütles vabatahtlik Rod Volway organisatsioonist CARE Canada.

Maailm on lubanud katastroofipiirkonnale 220 miljonit dollarit abi ning saatnud oma alevad ja lennukid pääste- ja abioperatsioonidele.

"Kuni viis miljonit inimest on ilma eluks hädavajalikust," ütles Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) kriisimeeskonna juht David Nabarro.

Võimud hoiatavad saastunud toidu ja veega puhkeda võiva düsenteeria, koolera ja kõhutüüfuse ning moskiitodega leviva malaaria ja dengepalaviku eest.

Reuters - AFP - BNS   30 Detsember 2004