www.vnl.ee

Uusaastapidustusi tumestab Lõuna-Aasia katastroof

Tavapärased uusaastapidustused jäävad tänavu kõikjal maailmas rõõmutuks, sest peomeeleolu tumestab Lõuna- ja Kagu-Aasiat tabanud ohvriterohke looduskatastroof.

Nii Aasias kui Euroopas on aastalõpupidustused harilikust tagasihoidlikumad ja inimestel soovitatakse annetada ilutulestikule mõeldud raha miljonitele katastroofis kannatanutele.

"Selle katastroofi tõttu ei oota me uut aastat pikisilmi nagu tavaliselt," ütles Franz Seegeroth Essenist. "Tunded on vastuolulised, aga ma arvan, et meeleolu on kammitsetud."

Lulea linn Põhja-Saksamaal kavandab tõrvikurongkäiku ja mitmed teised Skandinaavia linnad on otsustanud ilutulestikust loobuda ja selle raha kannatanutele anda.

Saksa välisminister Joschka Fischer on palunud sakslastel annetada heategevuseks 100 miljonit eurot, mis tavalisel ajal kulutataks aastavahetuse ilutulestikele. Samalaadseid üleskutseid on kostunud üle Euroopa.

"Me ei taha, et keegi tunneks end pidutsemise pärast halvasti. Seda ei ole vaja, aga kui inimesed ostaks natuke vähem rakette ja annaks natuke rohkem, ei oleks see halb," ütles neljapäeval Saksa Punase Risti pressiesindaja.

Paljud Aasia riigid jätavad uueaastapidustused hoopis ära. Sri Lanka peen Hilton Colombo hotell tühistas uue aasta tantsuõhtu kutsed ja Tai peaminister loobus peost tennisetähtedega.

Hotellide ja kuurortide fuajeedest on kadunud kuld ja kard.

Malaisias ei toimu ametlikke pidustusi, Bangkokis jäävad ära vabaõhuüritused ja India president jätab ära traditsioonilise külaliste võõrustamise.

Pühapäeval Sumatra saare lähedal toimunud üheksamagnituudine veealune maavärin ja sellest põhjustatud tsunami on neljapäevase seisuga nõudnud üle 120.000 inimelu.

Kadunud on veel tuhanded inimesed. Hääbuma hakkab ka lootus, et 5000 piirkonnas viibinud turisti, valdavalt eurooplased, elusana leitakse.

Euroopas aastavahetuse pidustused siiski toimuvad, kuid tavaliselt hillitsetumana.

Briti peaminister Tony Blair ütles uusaastaläkituses, et kui tavaliselt oodatakse sel ajal juba uuta aastat, siis "nüüd on koondunud kõik mõtted Aasias toimunule".

Norra suurim päevaleht Aftonbladet manitses pidutsejaid mõõdukusele ja meedia teatas, et riigi rikkaim mees, miljardär Kjell Inge Rokke jätab ilutulestiku ära.

Itaalia kaks suuremat ajalehte on otsustanud annetada 10 eurosenti iga uusaastaväljaande hinnast kannatanute heaks.

Norralased ja sakslased saavad annetada raha otse mobiiltelefoni teel. Londoni elanikel on võimalus rahakotirauad avada traditsioonilisel uusaastaparaadil.

Hongkongis on 1. jaanuariks kavandatud valitsusvastase meeleavalduse korraldajad otsustanud pidada selle asemel hoopis heategevusürituse.

Rio de Janeiros aga toimub maailma suurim rannapidu häirimatult nagu muiste.  BNS   30 Detsember 2004