www.vnl.ee

Aasiale on lubatud üle miljardi dollari katastroofiabi

Aasia maavärinas ja hiidlainetes kannatanud riikidele on lubatud 1,36 miljardit dollarit katastroofiabi, kuid abisaadetiste kohaletoimetamisega on tõsiseid probleeme.

Abistamist raskendab teede halb olukord ja sideühenduse puudulikkus. ÜRO esindaja ütles, et Indoneesia Acehi provintsis jõuab kriisiabi kõrvalistesse piirkondadesse alles mitme nädala pärast.

USA ja Austraalia saatsid Acehi piirkonda helikopterid, et aidata humanitaarabi laiali vedada. Indoneesia president andis armeele korralduse teha Acehi pealinna Banda Acehi lennuväljal ööpäevaringselt tööd, et abisaadetisi laiali jagada. Lennuväljale saabub pidevalt uusi saadetisi.

Ameerika kopterid tegutsevad reedel Sumatra lähedale saabunud USA lennukikandjalt.

ÜRO põgenikeagentuur UNHCR kavatseb alates pühapäevast saata Acehi provintsi ajutisi varjualuseid ja muud hädavajalikku Taani ja Dubai ladudest. Piirkonna 100.000 inimesele kavatsetakse toimetada 400 tonni abisaadetisi.

Sri Lankas veetakse humanitaarabi laiali Colombo lennuväljalt, kuid veoautodel on raskusi sihtkohta jõudmisega, kuna hiidlained ja nendele järgnenud tulvad on paljud teed purustanud.

USA lubas laupäeval, et saadab Sri Lankale paarkümmend kopterit ja 1500 merejalaväelast, et aidata abisaadetisi laiali jagada. Esimene 200-meheline üksus jõub Sri Lankale Jaapanis, Okinawal asuvast baasist pühapäeval.

Itaalia on juba lähetanud Sri Lankale vesilennukeid, et toimetada toitu, vett ja muud hädavajalikku saare ida- ja põhjarannikule.  BNS   01 Jaanuar 2005