www.vnl.ee

MRP-d meenutav deklaratsioon jäi europarlamendis piisava toetuseta

Euroopa Parlamendis algatatud deklaratsioon, milles kutsuti mälestama Punaarmee sissetungi Poolasse 1939. aasta septembris ning seda võimaldanud Nõukogude-Saksa pakti, ei kogunud Euroopa Liidu poliitikute seas piisavat toetust.

Leedu esindaja europarlamendis Vytautas Landsbergis algatas mullu deklaratsiooniprojekti, milles kutsuti Euroopa Liidu institutsioone mitte unustama Molotovi-Ribbentropi pakti, millega natsi-Saksamaa ja stalinlik Nõukogude Liit jagasid Euroopa mõjusfäärideks, avades nii tee Baltimaade okupeerimiseks.

Deklaratsiooni toetasid ka Eestist europarlamenti valitud sotsiaaldemokraat Toomas Hendrik Ilves, Poola eksvälisminister Bronislaw Geremek ning Läti eksrahandusminister Valdis Dombrovskis.

Allkirjade kogumiseks ette nähtud aeg - kolm kuud - sai läbi möödunud aasta 24. detsembril. Kuna deklaratsioonile kirjutas alla 88 europarlamendi saadikut, arvati see Euroopa Parlamendi menetlusest välja.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna pressiesindaja ütles BNS-ile, et suur osa deklaratsioonile alla kirjutanud saadikutest olid pärit Ida-Euroopast.

Deklaratsioon avalikustatakse Euroopa Parlamendi nimel, kui see kogub enam kui poolte europarlamendi saadikute toetuse. Europarlamendis on 732 saadikut.  BNS   04 Jaanuar 2005