www.vnl.ee

Parts: Lihula sammas ajendas rünnakuid Eesti vastu

Peaminister Juhan Parts põhjendas Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides (ERKNÜ) esimehele Mati Kõivale saadetud kirjas Lihula ausamba mahavõtmist vajadusega säilitada Eesti mainet, sest sammas võimaldas Eestit rünnata.

"Lihulasse püstitatud ausammas üritas kleepida Eesti vabaduse ja iseseisvuse eest võidelnuile ja langenuile külge natsismi sümpatiseerijate silti," kirjutas Parts vastuses Kõiva eelmise aasta lõpus saadetud kirjale.

Peaminister meenutas, et bareljeefil on kujutatud sõdur mundris, mida kandsid Eesti vabariiki okupeerinud sõdurid koos vastavate tunnuste ja aumärkidega.

"Ausammas andis kahetsusväärse võimaluse algatada Eesti-vastaseid propagandarünnakuid ja levitada maailmas ajalookäsitlusi, mis ei põhine faktidel," tõdes Parts.

Valitsusjuht nentis, et sellest tulenevalt pöördus mitu riiki, sealhulgas Ameerika Ühendriigid, ja mitu organisatsiooni Eesti valitsuse poole, saamaks teavet ja selgitusi ausamba kohta.

Parts kinnitusel ei mõjustanud valitsuse otsust siiski mitte teiste riikide või organisatsioonide pöördumised, vaid kohustus hoida au sees Eesti vabaduse ja iseseisvuse eest võidelnute ja langenute head nime ning hoolitseda selle eest, et rahvusvaheliselt oleks Eesti kannatusterohke ajalugu üheselt ja objektiivselt mõistetav.

"Ka propagandarünnakud võivad ühel hetkel muutuda ohuks meie rahvuslikule julgeolekule," nentis ta.

Peaminister lisas, et praegune valitsus on alati rõhutanud vajadust mälestada nende langenute ja elus olevate võitlejate mälestust, kes on võidelnud Eesti vabaduse ja iseseisvuse eest.

"Eesti sõjamehed, kes asusid võitlusesse Eestisse tungiva Punaarmee vastu, väärivad tunnustust," nentis ta. "Kui teie oma kirjas leiate, et selline ausammas nagu Lihulas püstitati, on sobiv viis tunnustamaks Eesti kaitselahingutes langenud Eesti sõjameeste mälestust, siis siinkohal olen sunnitud jääma teiega erinevale arvamusele."

Parts lisas, et praegune valitsus on seni leidnud ja kavatseb ka tulevikus leida sobivamaid viise.

Ta meenutas, et valitsus on otsustanud senisest märksa enam tegeleda meie ajaloo selgitamisega väljaspool Eestit, kuna kahetsusväärsel kombel on tänapäeval ikka veel neid, kes soovivad meie ajalugu muuta ja seeläbi seada kahtluse alla eesti rahva õiguse vabadusele ja sõltumatusele.

"Ma ei kahtle, et üheskoos saavutame selles ülesandes edu," kirjutas ta ERKNÜ esimehele Kõivale.

Kõiva saatis eelmise aasta lõpus kirjad nii USA presidendile George W. Bushile kui ka Eesti peaministrile Partsile. Mõlemad kirjad avaldati Ameerika eestlaste ajalehes Vaba Eesti Sõna.

Valitsus andis septembri alguses korralduse kõrvaldada Lihulasse augustis püstitatud ausammas, samba mahavõtmine hilisõhtul lõppes kokkupõrkega elanike ja politsei vahel.  BNS   05 Jaanuar 2005