www.vnl.ee

WHO: tsunamijärgsete epideemiate oht on kahanenud

India ookeani riike laastanud tsunami järgne kartus epideemiate vallandumisest hakkab kaduma, kuna puhta joogiveega varustatus paraneb, teatas neljapäeval Maailma Tervishoiuorganisatsoon (WHO).

26. detsembril Lõuna- ja Kaugu-Aasiat tabanud maavärinas ja tsunamis hukkus üle 158.000 inimese, neist kaks kolmandikku Indoneesiale kuuluva Sumatra saare põhjaosas.

ÜRO tervishoiuagentuur hoiatas möödunud nädalal, et katastroofi järel vallanduvad epideemiad võivad nõuda teist sama palju ohvreid.

Kõigi aegade suurim ülemaailmne päästeopertatsioon on aga vilja kandnud ning esialgu on peatatud vähemasti veega levivate haiguste vallandumise oht, ütles WHO pressiesindaja Iain Simpson, manitsedes sama valvsust säilitama.

"Suure haigustesse suremuse oht on hakanud vähenema... Ma ei usu, et meil on oodata tsunamiga võrreldavat nakushaiguste ohvrite arvu," sõnas ta.

Suuremal osal katastroofipiirkonnast on ligipääs kas puhtale veele või veepuhastustablettidele, lisas Simpson.

"Veega levivate haiguste oht väheneb, kuigi päriselt ei ole see kadunud, ja see oli asi, mis meile varasemal ajal muret tegi."

Endiselt teevad muret malaaria tüüpi haigused, mida levitavad moskiitod, ja kümnete tuhandete katastroofis kannatada saanud inimeste üldine tervislik seisund.

Reuters - BNS   13 Jaanuar 2005