www.vnl.ee

Ilvese hinnangul peaks Rüütel Moskva üritusele minema

Euroopa Parlamendi väliskomitee aseesimehe Toomas Hendrik Ilvese hinnangul peaks president Arnold Rüütel sõitma 9. mail Moskvasse, kuna kutse tagasilükkamisel näitaks Eesti end minevikusümboolikasse klammerdunud russofoobina.

Samas ei tohis Ilvese hinnangul Eesti 9. mail allkirjastada Moskvas mingeid deklaratsioone ega piirilepingut, kuna praegu vajab piirilepet just Venemaa, mitte aga Eesti.

"Aastaid väldanud farss ja keeldumine allkirjast piirileppel tulenes Venemaa välisministeeriumi ekslikust eeldusest, et nii saab pidurdada Eesti liitumist Euroopa Liidu ja NATO-ga. Alates eelmise aasta 1. maist pidurdab puuduv piirilepe hoopis Venemaa suhete arengut Euroopa Liiduga," kirjutas Ilves Eesti Päevalehes.

Ilves märkis, et soov siduda piirileppe allkirjastamine 9. mail Moskvas korraldatavate pidustustega on labane katse pigistada omaenda kehvast seisust välja veel üks võimalus Eesti alandamiseks. Tema sõnul tuleb hoopis Eestil otsustada, kus ja millal lepingule alla kirjutada, näiteks 23. augustil Brüsselis või 2. veebruaril Tartus.

Ilves märkis, et enamik Euroopa riike on otsustanud Moskva kutse vastu võtta.

"Kui Eesti kutse tagasi lükkab, siis näitame end tülikate ja jonnakate, minevikusümboolikasse ja -probleemidesse klammerdunud russofoobidena. Sellega kinnitaksime kuvandit, mida Venemaa on pidevalt üritanud meist luua," kirjutas Ilves.

Ilvese sõnul on viimastel päevadel on selgunud, et Venemaa tahab Eestilt allkirja propagandistlikule "poliitilisele deklaratsioonile".

"Ka see tuleb hoida lahus piirileppest ja 9. maist. Meil on küllalt aega otsustada, kas mingit kokkulepet üldse vaja on. Kindlasti pole 9. mai mingi tähtaeg, mis ajaks peaks seda tegema. Tõsised riigid sõlmivad lepinguid, mitte ei allkirjasta deklaratsioone," kirjutas Ilves.

Ilvese hinnangul hõlmab pakutu kindlasti Eestile esitatud nõudmiste terviklikku menüüd, mille Euroopa Liit on juba ammu nonsensiks taandanud.

"Sisuliselt on Venemaa tegemas katset naasta 10 aasta tagusesse olukorda, kus Eesti maadles üksipäini Venemaa süüdistustega. Kui Eesti deklaratsiooniga nõusse jääb, siis oleme nõus ka sellega, et hakkame kahepoolselt, ilma Brüsseli toeta, arutama noidsamu vanu, äraleierdatud ja alusetuid süüdistusi. Nii odava nõksu ohvriks saab minna vaid lihtsameelne," tõdes Ilves.  BNS   14 Jaanuar 2005