www.vnl.ee

Paavst maetakse reedel kolmes kirstus

Paavst Johannes Paulus II matused toimuvad reedel katoliku kiriku pikaajalisi traditsioone järgivate rituaalide kohaselt ja tema surnukeha paigutatakse kolme üksteise sees asuvasse kirstu.


Paavsti kirst sängitatakse mulda Vatikani Peetri kiriku alusesse krüpti kohas, kus mõnda aega seisis paavst Johannes XXIII sark, teatasid Vatikani ametnikud teisipäeval.


Teise Vatikani kirikukogu kokku kutsunud ja kirikut oluliselt reforminud Johannes XXIII oli üks tänapäeva armastatumaid kirikupäid, keda veel praegugi mäletatakse “hea paavstina”.


Johannes suri 1963. aastal ja paigutati Vatikani grottides asuva grüpti marmorsarka, mis asus maa peal. Sealt viidi ta 2001. aastal kiriku altarikabelisse ja alkoov kiriku all jäi tühjaks.


Sellesse alkoovi maa sisse Johannes Paulus III nüüd maetaksegi.


Kui rahva hüvastijätt Peetri kirikus lautsil lebava paavstiga neljapäeval lõppeb, asetatakse surnukeha esmalt lihtsasse küpressipuust kirstu.


Paavsti kauaaegne erasekretär ja üks teine Vatikani ametnik asetavad tema näole valge siidloori.


Surnud paavstil on seljas liturgiarüü ja tema piiskopimüts asetatakse talle rinnale. Kirstu asetatakse ka kotike paavstipõlve mälestusmedalitega ja tinatorusse suletud lühielulugu.


Veel ei ole teada, kas paavstile pannakse kaasa ka mulda tema kodumaalt Poolast.


Ühe Vatikani ametniku sõnul on tulnud tuhandeid palveid, milles soovitakse erinevaid esemeid paavstile kirstu kaasa panna.


Esimese kirstu sulgemis eel loetakse spetsiaalne hingepalve.


Esimesse kirstu asetatakse Johannes Paulus neljapäeva öösel, enne reede hommikul algavat vabaõhumatuseteseremooniat, mis kestab umbes kolm tundi, ütles Vatikani tseremooniameister peapiiskop Piero Marini.


Küpresskirst seisab leinamissa ajal Peetri kiriku trepil, pärast seda viiakse see kirikusse.


Seal paigutatakse see tsinkkirstu, mis suletakse õhukindlalt, Tsinkkirst pannakse omakorda tammekirstu ja sängitatakse mulda. Hauale asetatakse mamrmorplaat.


Vatikani pressiesindaja Joaquin Navarro-Valls ütles, et paavsti surnukeha ei palsameeritud, kuid seda valmistati ette rahvale näitamiseks, sest ta jääb Peetri kirikusse välja neljapäeva õhtuni. Reuters - BNS   07 Aprill 2005