www.vnl.ee

Kohus mõistis endise kohtuniku Monica Velsi reaalselt vangi

Harju maakohus mõistis neljapäeval Lääne-Viru maakohtu endise kohtuniku Monica Velsi seadusele mittevastava kohtuotsuse tegemise eest reaalselt vangi.

Kohus karistas Velsi (44) viieaastase vangistusega, millest tal tuleb otsuse jõustumisel kanda vanglas ära kuus kuud. Karistuse ülejäänud osa ehk neli aastat ja kuus kuud määras kohus Velsile tingimisi kolmeaastase katseajaga, ütles BNS-ile Harju maakohtu pressinõunik Aet Truu.


Monica Vels ütles BNS-ile, et ta vaidlustab maakohtu otsuse kindlasti Tallinna ringkonnakohtus ning taotleb selle tühistamist ja enda õigeksmõistmist. "Otsus on šokeeriv, rääkimata sellest, et minu nii-öelda süüasjas puudub isegi süüteokoosseis," märkis Vels.


Viru ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Kalmer Kask ütles BNS-ile, et ta ootab ära motiveeritud kohtuotsuse tutvumaks motiividega, miks kohus mõistis Velsile karmima karistuse, kui nõudis prokurör.


Kohtuvaidlustes nõudis prokurör Kask Velsile seadusele mittevastava kohtuotsuse tegemise eest tingimisi viie aasta ja kuue kuu pikkust vangistust nelja-aastase katseajaga.


Velsi kaitsja vandeadvokaat Mart Sikut palus kohtul oma kaitsealune õigeks mõista süüteokoosseisu puudumise tõttu tema tegevuses.


Maakohus kuulutas jaanuari keskel alanud protsessi Velsi üle kinniseks advokaadi taotlusel nii süüdistatava kui ka ühe tunnistaja eraelu kaitseks. Seda taotlust toetas ka prokurör.


Pärast süüdistuskokkuvõtte avaldamist ütles Vels, et ei tunnista end seadusele mittevastavate kohtuotsuste tegemises süüdi.


Kaitsepolitsei süüdistuse järgi koostas Lääne-Viru maakohtu kohtunikuna töötanud Vels mullu veebruaris tuttava mehe palvel kaebuse Rakvere politseiosakonna väärteootsuse kohta, millega tema tuttava mehe venda karistati purjuspäi autojuhtimise ja liiklusõnnetuse põhjustamise eest.


Kaebuses esitas kohtunik Vels tahtlikult valeandmeid tuttava venna perekonnaseisu ja ülalpeetavate kohta, et vähendada nii karistust, seisab süüdistuses.


Seejärel võttis Vels enda koostatud kaebuse kohtunikuna oma menetlusse ning mullu märtsis langetas nende põhjal oma tuttava vennale soodsaid otsuseid. Sealjuures viitas Vels otsuseid tehes kergendavatele asjaoludele, mille ta ise oli kaebusesse lisanud ja seega teadis, et need ei vasta tõele, seisab süüdistuses.


President Arnold Rüütel vabastas kriminaaluurimise alla sattunud kohtuniku ametist mullu oktoobri keskel.


Algselt pidi Velsi süüasja arutama Järva maakohus, kuid kohtunikud taandasid end selle arutamiselt ning Tallinna ringkonnakohus määras süüasja arutamise Harju maakohtule.  BNS   26 Jaanuar 2006