www.vnl.ee

Vare püüdis Narva Elektrivõrku Jukosele müüa

Maksuamet nõuab Narva Elektrivõrgu erastanud investeerimisfirmalt Sthenos Grupp enam kui 800 000 krooni, sest aktsiate müük Vene energiagigandile Jukosele ebaõnnestus.

Rein Koovi ja Eesti Raudtee nõuniku Raivo Vare investeerimisfirma Sthenos Grupp sattus maksuameti huviorbiiti 1,6 miljoni kroonise nõustamislepinguga. Maksuameti hinnangul oli see kattevari firmast raha välja kandmiseks ning nõuab summalt tulumaksu ja ka valesti tagastatud tulumaksu - kokku enam kui 800 000 krooni, kirjutas Postimees.

Koov ja Vare ei leppinud maksuameti nõudega ja andsid asja kohtusse. Möödunud reedel lõppenud istungeil Tallinna halduskohtus selgus muu hulgas, et vähemalt osa sellest 1,6 miljonist läks firmale, mis tegi väidetavalt Jukose peakontoris eeltööd, et energiahiid Narva Elektrivõrgu ära ostaks, kuid tehingut ei tulnud.

Koov rääkis kohtus, et Sthenos Grupp otsis 2003. aastal investorit, kes ostaks Narva Elektrivõrgu. See Narvas ja Sillamäel tegutsev firma on üks kahest suurest Eesti Energiast sõltumatust elektrimüüjast.

Koov sõlmis lepingu Merix Trade’iga, et see otsiks investori. Maksuameti hinnangul ei teinud aga Merix Trade midagi, kuid sõlmis kolm alltöövõtulepingut. Üks alltöövõtja tegutses Vene suunal, püüdes investoriks Jukost.

Maksuameti ülekuulamisprotokollidest selgus, et Jukose meelitamise eest vastutanud äriühingu juht oli asotsiaal. Juhiks värvatud naine tunnistas, et sai iga kuu 2000 krooni selle eest, et ei mäletaks ega teaks oma juhitud äriühingu asjadest mitte midagi.

Teiste seas sai investori otsimise eest tasu ka Sthenos Grupi endine töötaja Priit Rohumaa, kes töötab praegu Viru Keemia Grupi finantsdirektorina.

2003. aastal müüs Sthenos Grupp kaks kolmandikku Narva Elektrivõrgust Austria investorile, kes on varem raha pannud ka Eesti piimafarmide kokkuostu alla. Austria firma taga on endisest Jugoslaaviast pärit kodanik Dejan Mansfeld-Rupnik, kelle firmat ECE European City Estates AG esindab Eestis osaühing Ampera Holding.

Koov teatas kohtuistungil, et Jukosele lisaks olid võimalikud investorid Fortum, Eesti Energia, Silmet ja Leedu energiafirma, aga valik langes lõpuks Ampera Holdingule, keda esindas endine ühispankur Lembit Tampere.

Maksuameti jurist Meelis Rohtlaane sõnul pole tõestatud, et Merix Trade üldse midagi tegi, sest pole säilinud ühtegi lepingut. Samuti olid Tampere ja Koov vanad tuttavad ajast, mil Sthenos ostis välja Narva elektrivõrkude enamusosaluse. Rohtlaane kinnitusel ei vajanud kaks meest teineteise leidmiseks konsultandi abi.

"Eesti riik maksis GIBBile seitse protsenti lepingu mahust, see soovitas aga Angottit ja Sposatot. Meie saime oma raha eest kvaliteetse investori," ütles Koov kohtus oma firma kaitseks.

Tallinna halduskohtu kohtunik Marion Vakker teeb otsuse veebruari algul.


Oliver Kahu 

ETV24.ee


   26 Jaanuar 2006