www.vnl.ee

SÕBRALAAT JA EESTI KALURIKÜLA 100. JUUBEL

Soome lahe põhjarannikul langeb nädalalõpule kaks Soome - Eesti rannarahvaste ajalooga seotud suuremat üritust. Hamina linnas toimub Sõbralaat, kuhu oodatakse u. 10 000 külastajat. Lisaks pühapäeval Pernaja vald tähistab aastal 1906 asutatud Kabböle Eesti kaluriküla 100-ndat juubelit. Haminast Pernajasse sõidab vähem kui ühe tunniga.

Eesti sirge rannajoon ei soodusta kalasaaki, kuid põllud on kasvanud paremini kui vastaskalda kivimaa. See tõttu rannarahvad on keskajast saadik olnud nn sõbrakaubanduses omavahel. Silgud on jõudnud sõprade abil üle mere eestlaste, vili aga soomlaste toidulauale.

Aastal 1939 lahkusid viimased laevad Kunda ja Mahu sadamatest. Neis traditsioon ka taassündis aastal 2000. Sõbralaat on toimunud kaks korda Eestis ja kord Soomes ehk Virolahti Klamilas. Eelmisest laadast Kundas on möödunud kaks aastat. Laupäeval ja pühapäeval sõbrad kogenevad jälle Soomes, nüüd Hamina linna serval Tervasaari sadamas.

Sõbraajastu haripunktiks võiks pidada Eesti kaluriküla asutamist Soome pinnale aastal 1906. Esimese maailmasõja lõpus Kabböle külas elas 12 peret, kes säilitasid oma eestlust ja hoidsid sidemeid kodumaaga, millest kuivseaduse ajal soomlaste oli ka "konkreetset rõõmu".

Nooremad põlvkonnad sulandusid siiski põhielanikkonda omandades ka rootsi keele. Pernaja vallavanem Ralf Sjödahl meenutab, et 1980ndatel oma karjääri alguses kuulis ta veel vanadekodus eesti keelt. Seega täna meenutavad küla juurtest peamiselt nimed Pernaja hauakividel.

Kõige tuntum Kabböle küla elanik oli Aleksander Warma, kes sai raskel 1939. aastal Eesti viimaseks saadikuks Helsingisse. Hiljem Warmast sai eksiilvalitsuse peaminister presidendi ülesannetes. Pühapäeva juubelile teevad kaasa nii tänane EV suursaadik Priit Kolbre kui Soome suursaadik Jaakko Kalela. Viimasel on Kabbölest ka isiklikud, soojad mälestused: tema vanemad üürisid seal sõjajärgsetel aastatel suvila Warma perelt.

Hamina Sõbralaat on kahepäevane üritus laupäevast pühapäevani. Eestist oodatakse 150 esinejat ja kauplejat, kellest suur osa saabub Kotka kaudu reisilaevaga Vironia. Hamina on omapärase tähekujulise linnuse sees asuv Kotka naaberlinn, u. 20-minutilise autosõidu kaugusel reisisadamast.

L i s a i n f o :
Hamina linnavalitsus ( Sõbralaat 10. - 11.06 )
- kulttuurisekretär Eeva Päiviö, tel. +358 5 749 4191
- http://www.hamina.fi/sivut/Nettisepra1.htm
- http://www.hamina.fi

Kunda linnavalitsus ( Sõbralaat 10 - 11.06. )
- Kunda Klubi juhataja ja Sõbralaada
kultuuritoimkonna juht Maiu Küngas, tel. 5386 2485
- http://www.hot.ee/laat / (Sõbralaat 2004 Kundas)

Tuglase Selts ( Kabböle juubel 11.06. )
- kultuurisekretär Tapio Mäkeläinen, puh. +358 9 6811 4324 (eesti)
- http://www.tuglas.fi/tapahtumia/kabbole100.html

Lainete ühendus (mõlemad üritused, samas projekti viimased)
- projektijuht Pekka Linnainen, tel. 5650 7533 (eesti)
- http://www.soomelaht.net


   07 Juuni 2006