www.vnl.ee

Sõnnikukoormaga kostitatakse Rocca Al Mare Kaubanduskeskusta ja jagatakse tasuta piima

Täna, 25. septembril, kell 10.00 korraldab Eesti Põllumeeste Keskliit Rocca Al Mare Kaubanduskeskuse ees protestiaktsiooni Eesti piimatootmise toetuseks. Protestiks nn piimasõja ühe algataja ja jätkaja Prisma poe ette tuuakse seda, mida põllumeestel veel vabalt käes on ja mis pole pankadele laenutagatiseks panditud ? ilus suur koorem värsket ja hästi lõhnavat lehmasõnnikut.

Protestiaktsiooniga tahame tähelepanu juhtida tõsiasjale, et piimahinnaga „mängimine“ suretab Eesti piimatootmise, sest piima omahind on 1.30 võrra kõrgem, kui kokkuostuhind. Piimatootmine on Eestis meie looduslikke tingimusi arvestades ainus prioriteetne põllumajanduslik tootmisharu.

Kaubandusettevõtete kogukasum selle aasta I kvartalis oli 150, taime- ja loomakasvatusettevõtete kogukahjum aga 214 miljonit krooni? Selline ebavõrdne tulude jaotus ei võimalda Eesti piimatootjal enam edasi elada. Tänu ülimadalale piimahinnale on näiteks Eesti suurim piimatootja Väätsa Agro allutatud saneerimismenetlusele.

Kui elamispinna ruutmeeter maksab 20 000 krooni, siis loomakoht kaasaegses Euroopa Liidu nõuetele vastavas laudas 50?80 000 krooni. Eestis on viimaste aastate jooksul ehitatud ja rekonstrueeritud ? Euroopa Liidu nõuetega vastavusse viidud ? 40% lautadest, kus on 44 000 loomakohta. Lüpsiroboteid on Eestis 44, üks robot maksab üle miljoni krooni.

Tänu madalale piimahinnale, Euroopa Liidu keskmine piimahind on praegu 3,92, Eestis 2,98 krooni, teeb sellel aastal viimase sõidu lihakombinaati üle 3000 piimaandja.

Kaubanduskettide poolt on vastutustundetu ülimadala hinnaga piima müük. Miks ei müüa dumpinghinnaga näiteks viina või sigarette?

Kaupmehed väidavad, et madal piimahind kaetakse nende kasumiga. See on reklaamitrikk, millega tahetakse ostjaid poodi meelitada, sest see kasum on saadud ju ostjate arvelt ? teiste toidukaupade müügikasumist. On teatatud, et hind võib veelgi langeda ning kampaania võib kesta pikemat aega. Naiivne arvata, et selline allahindlus ei mõjuta ka põllumeeste piima kokkuostuhinda.

Ostes odavat piima, aitab piimajooja tahtmatult kaasa Eesti piimatootmise hääbumisele ja kodumaise piima asemel sissetoodava, juba tunduvalt kallima piima, turuletulekule.

Selle aktsiooniga toetame ka Euroopa Ühenduse piimatootjaid, kuid Eesti põllumehe süda ei luba piima maha kallata. Kella 10 alates jagame tasuta pool tonni koorimata värsket, hommikul lüpstud piima.

Tänane aktsioon ei jää viimaseks ? kui kaupmehed „piimasõda“ ei lõpetata, siis toimuvad sarnased aktsioonid ka teiste Prismade ja kõlvatu hinnaga joogipiima müüvate kaubanduskettide juures ? põllumeeste tipptehnoloogial põhinev sõnnikulaotamistehnika võimaldab „kopsurohu“ suunata kuni 50 meetri kaugusele, ka siseruumidesse...

Eesti Põllumeeste Keskliidu liikmed toodavad üle 80% kodumaisest piimast.Jaan Sõrra


   25 September 2009