www.vnl.ee

Savisaar hoiatab: Praegused valimisliidud ei ole enam "kodumuru"-tüüpi ühendused

Tänasel Keskerakonna Volikogu istungil Tartu Maaülikoolis esines ettekandega erakonna esimees Edgar Savisaar, kes analüüsis kohalike valimiste ettevalmistamist ning erakondade ja valimisliitude osalemist nendel valimistel.

Nendel valimistel osaleb 631 erakonna nimekirja ja 324 valimisliitude nimekirja. Nimekirjade kõigi aegade rekord on Keskerakonna käes, kes läheb neil valimistel välja 205 nimekirjaga. Võrreldes eelmiste valimistega, tuli juurde 37 uut nimekirja. Reformierakonnal on esitatud partei nimekirjad 134-s omavalitsuses, juurde tuli 18 nimekirja. Sotsiaaldemokraatidel 70 nimekirja, mida on 16 võrra enam, kui eelmistel valimistel.

Kukkujad olid Isamaa ja Res Publica Liit, kus peale liitumist on oluliselt vähem nimekirju. Kui Isamaaliit ja Res Publica ei olnud veel liitunud, oli neil kokku 183 nimekirja, siis nüüd tulid nad välja oma nimekirjadega 132-s linnas ja vallas. Seega IRL on kaotanud oma nimekirjad 51-s omavalitsuses ning peamiselt endise Res Publica osa arvelt. Kõige suurem kukkuja on olnud Rahvaliit, kes eelmistel valimistel esines oma nimekirjaga 174-s omavalitsuses, nüüd aga vaid kolmekümnes omavalitsuses, ehk 144 nimekirja võrra vähem. Rahvaliidu nimekirjad kadusid pea kõigis maakondades peale Jõgevamaa.

Analüüsides erakondade ja valimisliitude nimekirjade vahekorda, märkis Savisaar, et „valimisliite on rohkem just nendes maakondades, kus varem olid tugevad Rahvaliit ja Res Publica, eeskätt Kagu-Eestis, Harjumaal ja Pärnumaal. Tuleb välja, et osades omavalitsustes rahvaliitlased, reformikad ja respublikaanid häbenevad oma erakonda ja hullutavad inimesi nn. apoliitilise valimisliiduga. Kui osa erakondi räägib, et neile justkui kuulub ka terve rida valimisliitusid, siis sellega ütlevad nad avalikult välja, et teevad sohki ja petavad valijaid“.

Keskerakonna esimees hoiatas: „Enne valimisi mängitakse poliitikast ja erakondadest eraldiseisvaid valimisliitusid, aga pärast avastatakse, et volikogudes on ikka eeskätt parteide esindajad. Enamus valimisliite on varjatud parteinimekirjad – nad reedavad oma valijad juba 19. oktoobri varahommikul.“

Savisaare hinnangul on praegused valimisliidud oluliselt erinevad omaaegsetest „kodumuru“ tüüpi kohalikest ühendustest. „Need ei ole enam „kodumurud“,“ ütles Savisaar. „Need on parteide poolt organiseeritud ja ainult valimisliitudeks maskeeritud ühendused, kus on kümmekond poliitikakauget inimest, keda juhivad 3-4 parteifunktsionääri.“


Tanel Kiik


   26 September 2009